Výsledky 1 až 14 z 14

Téma: 100% dostupnost web serverů

  1. #1
    Senior Member Avatar uživatele Martyr-M
    Založen
    15.10.2002
    Bydliště
    Sever Cech, Ustecky
    Příspěvky
    919
    Vliv
    273

    Standardní 100% dostupnost web serverů

    Jak nejlépe zajistit 100% dostupnost služeb?
    Mám ted servery ve dvouch datacentrech
    Sitel a Cejl Master

    Hlavni technologie je u Mastra.
    Email lehky
    MX 10 master
    MX 20 sitel

    ale jak to udelat s A zaznamy FTP POP3 atd.

    kdyz budu pravidelne synchronizovat na zalohu a spadne hlavni datacentrum tak
    potrebuju presmerovat provoz ale to jedine zmenou DNS.

    Kdyz to budu resit pres GW server tak ten bude zase jen jeden.
    AMD Thorton 2200+, 256MB DDR 400MHz,WD 80GB 800JB, LiteON 17\", GeForce 2 MX 400
    Genius SW-5.1 Home Theater, Genius ColorPage - Vivid 4, Kabelový Modem 2 Mbs
    Server: Celeron 0,455 Ghz, RAM 320MB, WD 10GB, Gigabyte GA-6BX7, Linux

    Koukám že tady mám hodně starý počítač, ale je to hezká nostalgie :) Než bych dneska vypsal všechny svoje PC tak by to zabralo hodně místa :)

  2. #2

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    A zaznamy s kratkym refreshem a menit podle dostupnosti serveru ... ale nekery nameservery to bohuzel ignorujou ...
    a nebo vlastni AS a resit to na urovni routovacich protokolu ...
    Hrrrr, will you stop using people as human driven search engines? Google.com has all the answers you need.

  3. #3
    Senior Member Avatar uživatele Martyr-M
    Založen
    15.10.2002
    Bydliště
    Sever Cech, Ustecky
    Příspěvky
    919
    Vliv
    273

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Citace Původně odeslal Fox!MURDER Zobrazit příspěvek
    A zaznamy s kratkym refreshem a menit podle dostupnosti serveru ... ale nekery nameservery to bohuzel ignorujou ...
    a nebo vlastni AS a resit to na urovni routovacich protokolu ...

    Tj. udělat to tak že bych měl vlastní NS
    a pak 1 server uplne jinde (3 datacentrum) ten by zkoušel jestli server A funguje a pokud by nefungoval tak by poslal požadavek na NS1 a NS2 na změnu A záznamu na server B.

    To mi přijde dost těžkopádné.
    AMD Thorton 2200+, 256MB DDR 400MHz,WD 80GB 800JB, LiteON 17\", GeForce 2 MX 400
    Genius SW-5.1 Home Theater, Genius ColorPage - Vivid 4, Kabelový Modem 2 Mbs
    Server: Celeron 0,455 Ghz, RAM 320MB, WD 10GB, Gigabyte GA-6BX7, Linux

    Koukám že tady mám hodně starý počítač, ale je to hezká nostalgie :) Než bych dneska vypsal všechny svoje PC tak by to zabralo hodně místa :)

  4. #4

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Citace Původně odeslal Martyr-M Zobrazit příspěvek
    Tj. udělat to tak že bych měl vlastní NS
    a pak 1 server uplne jinde (3 datacentrum) ten by zkoušel jestli server A funguje a pokud by nefungoval tak by poslal požadavek na NS1 a NS2 na změnu A záznamu na server B.

    To mi přijde dost těžkopádné.
    muzes mit ns bud u nejakyho providera, kterej ti tohle umozni, nebo v kazdy z tech lokaci jeden ...
    pokud pojede alespon jedna z tech lokaci, tak budou dns dostupny a vzhledem k te kontrole dostupnosti bude ukazovat vzdy na zivej server...
    Hrrrr, will you stop using people as human driven search engines? Google.com has all the answers you need.

  5. #5

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Přesně, jak napsal FOX, na každé lokaci budeš mít NS, na které ukazuje záznam v .cz (či jiné, kde máš svoji doménu) a v ní bude A záznam na server v té dané lokalitě. Zároveň to bude i load-balancing mezi obě lokality (když budou obě v provozu).

    Jinak pro 100% bys musel mít ty servery na různých kontinentech, protože se občas najde trubka s bagrem, co překopne 144 vlákno, tak jako to v pondělí udělali Masterům u Kuřimi.
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím hodnocení/reputaci/karmu - prostě ikonku s vahami pod avatarem.

    Kdo vás kdy a za co ohodnotil uvidíte ve svém Uživatelském panelu.

  6. #6
    Senior Member Avatar uživatele Martyr-M
    Založen
    15.10.2002
    Bydliště
    Sever Cech, Ustecky
    Příspěvky
    919
    Vliv
    273

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Takže by se to udělalo tahle

    Datacentrum A - IP 10.10.10.10 - tam poběží NS 1 s -- A záznamem 10.10.10.10

    Datacentrum B - IP 20.20.20.20 - tam poběží NS 2 s -- A záznamem 20.20.20.20


    Takže když bude nedostupne NS1 veme se NS2 a tam bude IP na ten server
    takže nebudu muset mít ještě 3 server na vyhodnocování.
    AMD Thorton 2200+, 256MB DDR 400MHz,WD 80GB 800JB, LiteON 17\", GeForce 2 MX 400
    Genius SW-5.1 Home Theater, Genius ColorPage - Vivid 4, Kabelový Modem 2 Mbs
    Server: Celeron 0,455 Ghz, RAM 320MB, WD 10GB, Gigabyte GA-6BX7, Linux

    Koukám že tady mám hodně starý počítač, ale je to hezká nostalgie :) Než bych dneska vypsal všechny svoje PC tak by to zabralo hodně místa :)

  7. #7

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Citace Původně odeslal Martyr-M Zobrazit příspěvek
    Takže by se to udělalo tahle

    Datacentrum A - IP 10.10.10.10 - tam poběží NS 1 s -- A záznamem 10.10.10.10

    Datacentrum B - IP 20.20.20.20 - tam poběží NS 2 s -- A záznamem 20.20.20.20


    Takže když bude nedostupne NS1 veme se NS2 a tam bude IP na ten server
    takže nebudu muset mít ještě 3 server na vyhodnocování.
    jo, to je ta nejjednodussi varianta

    slozitejsi je, ze na obou budes mit sluzbu, ktera meri dostupnost sluzeb (www) v obou lokalitach, pripadne vytizeni a podle toho nastavuje A zaznam ... tim bys dosahl toho, ze by se ti jednak prehodily ip i v pripade, ze ti spadne jen webserver, ale server/dns bezi dal a i akuratnejsiho loadbalancingu mezi tema dvema ip ...
    Hrrrr, will you stop using people as human driven search engines? Google.com has all the answers you need.

  8. #8

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Teorie je to strasne pekna, ale mate to nekdo vyzkouseny v praxi? Ja bych si troufnul tvrdit, ze to takhle nemuze fungovat.
    Podle meho vychazite ze spatneho predpokladu a tim je, ze pri kazdem pozadavku se bude znovu a znovu provadet cely rekurzivni preklad domeny, ale toto se nedeje.

    Priklad: Chci se dostat na server domena.neco, tak se zeptam dns serveru, ten provede rekurzivni preklad a podle dostupnosti NS1 a NS2 vrati bud 10.10.10.10 nebo 20.20.20.20, zaroven si to rekneme nejakych 24h bude pamatovat, pokud dojde v techto 24h k vypadku, tak ja jako klient budu mit sluzbu nedostupnou, protoze dns server uz zadne dalsi overeni, zdali je vysledna adresa platna nedela.

    K loadbalancingu dojde, ale k zaruceni dostupnosti podle meho nikoli.
    Pokud jsem ve vyse uvedenem prikladu udelal nekde chybu, tak budu rad, kdyz mne vyvedete z omylu.

    Fanless Experiment || Gigabyte Z77-DS3H | Intel i5-3570K | Thermalright HR-02 | 16G DDR3 | Sapphire HD 7750 Ultimate | Crucial M4 256GB | Seasonic X-400FL | Fractal Define R4
    Dell D430 || i945G | C2D 1.2G ULV | 2G DDR2 533 | GMA950 | 12" 1280x800 | 80G 4k2 | 802.3ab | 802.11g | 802.15.1 | HSDPA | Windows 7 x64
    Storage || i965G | E2200 | 4G DDR2 | RAID5 6x Samsung HD154UI 1.5TB - ~7TiB | 802.3ab ...powered by Ubuntu Server x64
    Accessories || E-MU Tracker Pre USB 2.0 | Meier Corda Headsix | Sony MDR-CD470 | Pioneer A-204R | Tesla ARS 9218 32 | LG 32LD350

    "Music is essentially useless, as life is." George Santayana


  9. #9
    Senior Member Avatar uživatele Martyr-M
    Založen
    15.10.2002
    Bydliště
    Sever Cech, Ustecky
    Příspěvky
    919
    Vliv
    273

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Citace Původně odeslal monsoon Zobrazit příspěvek
    Teorie je to strasne pekna, ale mate to nekdo vyzkouseny v praxi? Ja bych si troufnul tvrdit, ze to takhle nemuze fungovat.
    Podle meho vychazite ze spatneho predpokladu a tim je, ze pri kazdem pozadavku se bude znovu a znovu provadet cely rekurzivni preklad domeny, ale toto se nedeje.

    Priklad: Chci se dostat na server domena.neco, tak se zeptam dns serveru, ten provede rekurzivni preklad a podle dostupnosti NS1 a NS2 vrati bud 10.10.10.10 nebo 20.20.20.20, zaroven si to rekneme nejakych 24h bude pamatovat, pokud dojde v techto 24h k vypadku, tak ja jako klient budu mit sluzbu nedostupnou, protoze dns server uz zadne dalsi overeni, zdali je vysledna adresa platna nedela.

    K loadbalancingu dojde, ale k zaruceni dostupnosti podle meho nikoli.
    Pokud jsem ve vyse uvedenem prikladu udelal nekde chybu, tak budu rad, kdyz mne vyvedete z omylu.


    No proto se nastavi TTL na cca 5 minut.
    Sice je mozna i kratsi doba ale aby to prilis nezatezovalo zbytecne DNS servery.
    AMD Thorton 2200+, 256MB DDR 400MHz,WD 80GB 800JB, LiteON 17\", GeForce 2 MX 400
    Genius SW-5.1 Home Theater, Genius ColorPage - Vivid 4, Kabelový Modem 2 Mbs
    Server: Celeron 0,455 Ghz, RAM 320MB, WD 10GB, Gigabyte GA-6BX7, Linux

    Koukám že tady mám hodně starý počítač, ale je to hezká nostalgie :) Než bych dneska vypsal všechny svoje PC tak by to zabralo hodně místa :)

  10. #10

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Budiz, ale presto si dovolim dve pripominky:
    1) Jak zminil vyse Fox, nektere servery tuto dobu mohou ignorovat.
    2) 5min? To mi prijde na nejake rozumne poskytovani sakra dlouha doba, to si clovek dovoli dohromady za celej mesic, ale ne pri jednom vypadku. Treba ti to staci, ale jinak asi vazne nezbyva nic jineho nez reseni pres routovani (opet viz Fox vyse)

    Fanless Experiment || Gigabyte Z77-DS3H | Intel i5-3570K | Thermalright HR-02 | 16G DDR3 | Sapphire HD 7750 Ultimate | Crucial M4 256GB | Seasonic X-400FL | Fractal Define R4
    Dell D430 || i945G | C2D 1.2G ULV | 2G DDR2 533 | GMA950 | 12" 1280x800 | 80G 4k2 | 802.3ab | 802.11g | 802.15.1 | HSDPA | Windows 7 x64
    Storage || i965G | E2200 | 4G DDR2 | RAID5 6x Samsung HD154UI 1.5TB - ~7TiB | 802.3ab ...powered by Ubuntu Server x64
    Accessories || E-MU Tracker Pre USB 2.0 | Meier Corda Headsix | Sony MDR-CD470 | Pioneer A-204R | Tesla ARS 9218 32 | LG 32LD350

    "Music is essentially useless, as life is." George Santayana


  11. #11
    Senior Member Avatar uživatele Martyr-M
    Založen
    15.10.2002
    Bydliště
    Sever Cech, Ustecky
    Příspěvky
    919
    Vliv
    273

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Citace Původně odeslal monsoon Zobrazit příspěvek
    Budiz, ale presto si dovolim dve pripominky:
    1) Jak zminil vyse Fox, nektere servery tuto dobu mohou ignorovat.
    2) 5min? To mi prijde na nejake rozumne poskytovani sakra dlouha doba, to si clovek dovoli dohromady za celej mesic, ale ne pri jednom vypadku. Treba ti to staci, ale jinak asi vazne nezbyva nic jineho nez reseni pres routovani (opet viz Fox vyse)

    To routovaní mi prijde taky nejlepsi ale koukal jsem se pokud to chci tak musim mit AS takze jsem se koukal na ISP v CR to problem neni, ale to pak budu muset mit obe datacentra od jednoho ISP a ja bych chtel mit dva nezavisli ISP.
    AMD Thorton 2200+, 256MB DDR 400MHz,WD 80GB 800JB, LiteON 17\", GeForce 2 MX 400
    Genius SW-5.1 Home Theater, Genius ColorPage - Vivid 4, Kabelový Modem 2 Mbs
    Server: Celeron 0,455 Ghz, RAM 320MB, WD 10GB, Gigabyte GA-6BX7, Linux

    Koukám že tady mám hodně starý počítač, ale je to hezká nostalgie :) Než bych dneska vypsal všechny svoje PC tak by to zabralo hodně místa :)

  12. #12

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Citace Původně odeslal Martyr-M Zobrazit příspěvek
    To routovaní mi prijde taky nejlepsi ale koukal jsem se pokud to chci tak musim mit AS takze jsem se koukal na ISP v CR to problem neni, ale to pak budu muset mit obe datacentra od jednoho ISP a ja bych chtel mit dva nezavisli ISP.
    tos pochopil spatne ...
    pokud mas vlastni AS, tak je jedno ke komu jsi pripojenej ... muzes mit jednoho isp v praze, druhyho na kamcatce a tretiho v zimbabwe a kazdy od jinyho isp, dokud bude alespon jeden z nich fungovat, do ty site se dostanes ...
    vetsi problem je, ze afaik se AS pro pouziti na dvou serverech prodrazi ...

    nerekl's na co to potrebujes, takze tezko resit, esli se ti to vyplati, nebo ne ...

    monsoon: ja netvrdim, ze to je idealni reseni, ale nevim o zadnym lepsim, ktery nevychazi prilis draho na malej projekt ...
    Hrrrr, will you stop using people as human driven search engines? Google.com has all the answers you need.

  13. #13
    Senior Member Avatar uživatele Martyr-M
    Založen
    15.10.2002
    Bydliště
    Sever Cech, Ustecky
    Příspěvky
    919
    Vliv
    273

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Citace Původně odeslal Fox!MURDER Zobrazit příspěvek
    tos pochopil spatne ...
    pokud mas vlastni AS, tak je jedno ke komu jsi pripojenej ... muzes mit jednoho isp v praze, druhyho na kamcatce a tretiho v zimbabwe a kazdy od jinyho isp, dokud bude alespon jeden z nich fungovat, do ty site se dostanes ...
    vetsi problem je, ze afaik se AS pro pouziti na dvou serverech prodrazi ...

    nerekl's na co to potrebujes, takze tezko resit, esli se ti to vyplati, nebo ne ...

    monsoon: ja netvrdim, ze to je idealni reseni, ale nevim o zadnym lepsim, ktery nevychazi prilis draho na malej projekt ...

    Hlavni technologie je 5 serveru a 2 zalozni
    cca 500 zakazníku, kteri plati za dostupnost neni to pro normalni home klienty
    ale spis pro firmy.

    Prave ze poridit si vlastni AS mne prijde jako velka sranda, takze muzu jedine pouzit nejaky uz existujici.
    AMD Thorton 2200+, 256MB DDR 400MHz,WD 80GB 800JB, LiteON 17\", GeForce 2 MX 400
    Genius SW-5.1 Home Theater, Genius ColorPage - Vivid 4, Kabelový Modem 2 Mbs
    Server: Celeron 0,455 Ghz, RAM 320MB, WD 10GB, Gigabyte GA-6BX7, Linux

    Koukám že tady mám hodně starý počítač, ale je to hezká nostalgie :) Než bych dneska vypsal všechny svoje PC tak by to zabralo hodně místa :)

  14. #14
    Administrátor mince Avatar uživatele Jezevec
    Založen
    08.10.2002
    Bydliště
    Teplice
    Příspěvky
    6 736
    Vliv
    300

    Standardní Re: 100% dostupnost web serverů

    Par pripominek

    a) 100% nedosahnes, to nelze ani teoreticky
    b) osobne bych maximalni dostupnost resil asi vyberem primarniho umisteni sluzby k nekomu s nekolika (2+) nezavislymi konektivitami (a samo idealne kombinace technologii = optika + nejaky vzduch), dostatecnym dimenzovanim napajeni (pokud by penize byly to mene podstatne, tak klidne naprosto nezavislym zalohovanim svyho HW + cely datovy cesty).
    Sekundarni servery bych pak umistil geograficky dostatecne daleko (naprosty minimum se bere 15km), pripojeni samo taky jinam a nezbyva ti, nez se smirit s tim, ze na internetu se proste nic lepsiho udelat neda = kvuli DNS nejaky vypadek v pripade prechodu na sekundar bude.

    Pokud bys mel pod kontrolou celou infrastrukturu vcetne kabelu, da se docilit samo vypadku "vterina", ale .... $$$$

    To 5 minut TTL bych neriskoval, to te bude minimalne spousta adminu nenavidet a znacna cast znich ti to bude ignorovat (nastavuje se celkem bezne min TTL zaznamu a za normal se bere v hodinach).

    Apropos, muzes vracet vic IP adres pro jedno jmeno, jak se k tomu postavi klienti, to je otazka na dlouhe nocni debaty (kazdy jinak ), ale principialne by to fungovat melo.
    Jeste takovy nastrel, podle toho mala co sem stimhle experimentoval (jak vic IPv4, tak ruzny kombinace s IPv6), tak IPv6 by spravne mela mit vzdy prioritu, teprve kdyz klient neumi/nema/... pouzije IPv4. DNSko (podle nastaveni) vraci IPcka v ruznem poradi, klient (browser) podle verze/os/... pouzije bud vzdy pouze prvni, nebo "nahodne", nebo se pokousi pouzit postupne vsechny.
    Naposledy upravil Jezevec; 19.11.2008 v 22:35.
    IMPROBE AMOR, QUID NON MORTALIA PECTORA COGIS - krutá jsi, lásko, kam až ty doženeš smrtelná srdce -- Vergilius
    Mnoho je prostředků, které léčí lásku, ale žádný není spolehlivý.
    S tím, čeho se na nás dopustili druzí se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami.
    -- Francois La Rochefoucauld
    Nabídnout přátelství tomu, kdo chce lásku, je jako dát chleba tomu, kdo umírá žízní.

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. ASP.NET Web Application vs ASP.NET Web Site
    Založil Prtik v sekci fóra Programování
    Odpovědí: 4
    Poslední příspěvek: 30.09.2008, 20:52
  2. Minimální instalace X serveru - pro připojení vzdáleně
    Založil Marty v sekci fóra Operační systémy na bázi Unixu
    Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 10.09.2008, 07:02
  3. Web s fotkama HW & Techniky & Datacenter & Serveru to co normalni clovek neuvidi
    Založil Martyr-M v sekci fóra Digitální foto a video
    Odpovědí: 8
    Poslední příspěvek: 01.01.2007, 19:55
  4. Manual - Jak stahovat ze serveru BrTurbo
    Založil skorec1 v sekci fóra Sítě
    Odpovědí: 10
    Poslední příspěvek: 31.08.2004, 09:45

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •