Výsledky 1 až 9 z 9

Téma: Tualatin problém...

  1. #1

    Standardní Tualatin problém...

    Ahoj, sice trochu archivni vec, ale pri drobnem upgardu jsem narazil na problem a nejak nevim jak ho vyresit... Chtel bych se tedy zeptat, kde by mohl byt zakopany pes... Mam desku Fujitsu-Siemens D1219, ktera podporuje Tualatina a ve ktere bez problemu bezel Coppermine 1GHz/256kB/133MHz. Chtel jsem tedy provest upgrade na Tualatina 1266MHz/512kB/133MHz. POST probehne v pohode, deska procesor najde, ale pak uz nic. V okamziku, kdy maji zacit bootovat Windows, se nic nedeje - disk neblika, cerna obrazovka, nekdy dojde k resetu. Kdyz jsem zkousel pustit instal Win z CD, chvili to bezelo a pak opet restart... Jeste jsem narazil na jednu vec. Kdyz misto puvodniho 40GB disku pripojim 250GB, vubec se pocitac nespusti...Kdyz necham puvodni procesor tak se spusti. Vypada to jako slaby zdroj, ale - zkousel jsem vse odpojit - mechaniky, vyndal jsem grafiku a nechal jen integrovanou, dokonce jsem disk pripojil k napajeni od druheno pocitace a taky nic. Vyzkousel jsem asi 4 zdroje a nic nepomohlo... Ty tva procesory se podle me zas tak moc nelisi, aby to zpusobilo takovy zadrhel, ne? Diky moc za radu... jdu dal zkouset...
    Celeron 1000@1120MHz BOX, QDI BrillianX 1S/2000 i440BX, RAM 256MB Kingmax CL 2, Sapphire Radeon 9000, Seagate 7200.7 80GB, Creative SB 128, Well RWM int, AOC 7GLR 1024*768 100Hz

  2. #2

    Standardní Re: Tualatin problém...

    hmm. skús upgrade biosu to je prvá vec ktorá môže s niečím pomôcť...

    druhá vec - disky do 137gb. tieto staršie dosky a staršie windows by nemuseli dobre znášať tento limit. predbežne skús starší.

    to že systém nenaštartoval po výmene procesoru je divné... je to možné aj kvôli drobným odchýlkam vo fungovaní jadier, ale niečo takéto som pozoroval až u prechodu z jedno jadra na dvojjadro. každopádne môže sa to skrze "update.sys" naviazať aj na charakter mikrokódov (ktoré má tualatin mierne iné) a problém je na svete... update biosu a reinštal systému to rieši.

    aké zdroje si skúsil? tualatiny majú typickú spotrebu okolo 35 watt.

    aký máš windows?

    posledná ale veledôležitá vec - ako si nastavil bios po výmene procesoru?
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  3. #3

    Standardní Re: Tualatin problém...

    Tualatin ma socket FCPGA2, Coppermine FCPGA. Pinovo nie su uplne kompatibilne... teda Tualatin nemusi chodid v FCPGA doske. Takze teoreticky by vobec nemusel fungovat, ajked si myslim, ze ak nabehne, tak by asi mal.
    Core 2 Quad Q8200 @ 3325MHz (1,28V) | Asus Maximus II Formula | Palit 9800GTX+ | 8GB A-Data 800+ EE | Noctua U12F | BenQ FP241W | Logitech MX518 | Logitech G11 | Logitech diNovo Edge

  4. #4

    Standardní Re: Tualatin problém...

    Citace Původně odeslal Mir Zobrazit příspěvek
    hmm. skús upgrade biosu to je prvá vec ktorá môže s niečím pomôcť...

    druhá vec - disky do 137gb. tieto staršie dosky a staršie windows by nemuseli dobre znášať tento limit. predbežne skús starší.

    to že systém nenaštartoval po výmene procesoru je divné... je to možné aj kvôli drobným odchýlkam vo fungovaní jadier, ale niečo takéto som pozoroval až u prechodu z jedno jadra na dvojjadro. každopádne môže sa to skrze "update.sys" naviazať aj na charakter mikrokódov (ktoré má tualatin mierne iné) a problém je na svete... update biosu a reinštal systému to rieši.

    aké zdroje si skúsil? tualatiny majú typickú spotrebu okolo 35 watt.

    aký máš windows?

    posledná ale veledôležitá vec - ako si nastavil bios po výmene procesoru?
    BIOS je tam nejaktualnejsi.

    Je tam ICH2, ktery ma podporu pro 40bit adresovani - navic je to zmineno i v nove verzi BIOSu. Takze by ty disky mela deska bez problemu umet.

    Ty zdroje mam jen do 250W. Vic bohuzel nemuzu sehnat. Ten tualatin zas nemuze mit o tolik vetsi spotrebu nez ten coopermine, aby to s jednim bezelo s druhym ne....

    Windows XP SP2...

    Vzhldem k tomu, ze je to deska od Fujitsu-Siemens, tak se tam toho moc nastavovat neda. Smazal jsme jen CMOSku...

    Jeste jedna vec, ktera me napada, ze ten procik je spatny - kupoval jsem ho z druhy ruky..., ale to by asi nenabehnul vubec... tak nevim
    Naposledy upravil Waliz; 12.10.2008 v 09:06.
    Celeron 1000@1120MHz BOX, QDI BrillianX 1S/2000 i440BX, RAM 256MB Kingmax CL 2, Sapphire Radeon 9000, Seagate 7200.7 80GB, Creative SB 128, Well RWM int, AOC 7GLR 1024*768 100Hz

  5. #5

    Standardní Re: Tualatin problém...

    to Pret: ak by tá doska mala starší socket tak by tam tualatin vôbec nenabehol. to mám odskúšané. ak nabieha aspoň tak ako nabieha tak znamená že socket je OK.

    to Waliz:
    zdroj 250watt je kriticky slabá záležitosť. teoreticky by mal postačiť pre tualatin s integrovanou grafikou a ramkami a nejakým tým harddiskom ale som si takmer istý tým že napájanie je tam tak strašné zlé že by to mohlo spôsobovať problémy.

    Dosky z tej éry takmer všetky obsahovali zlé napájacie kondenzátory takže je veľmi dobre možné že napájanie je tak veľmi degradované že to spôsobuje tak vážne problémy. Pokiaľ to tvoj bios umožňuje odsleduj si aká je stabilita napätí na všetkých možných vetvách, hlavne na tej u procesoru. Tualatin má rozhodne menšiu spotrebu než coppermine, ale môže byť aj viac citlivý na prípadné výkyvy - a to sa môže meniť kus od kusu.

    a za dalšie - to že k problému došlo po výmene procesoru nemusí nutne znamenať že je problém v procesore. stačí ak si vymenil popritom aj harddisk a nieje tam kvalitný kábel a podobne. Problém ktorý ale popisuješ s procesorom súvisieť môže, ale pre všetky prípady si skontroluj konfiguráciu IDE zariadení.

    rozhodne je nutná reinštalácia systému.

    dalšia vec - aké dosahuješ s tým procesorom teploty? jeho normálne pracovné teploty by mali byť do 40 stupňov.

    dalšia vec - pamäte. Nikdy nieje dobré kombinovať rôzne ramky a používať ich v jednom boarde. Napriek tomu že Intel sa chváli tým že jeho boardy zvládnu X druhov ramiek tak musím povedať že je to blbosť. vždy systém chytila pod krk tá najhoršia pamäť a silnejšie nenechala pracovať naplno.

    Odporučil by som ti tam preventívne nechať len tie ramky ktoré sú identické. ja používam 3 rovnaké PQI ramky a dosahujem na nich skvelé výsledky (meraný výkon môjho stroja podla pár testov zodpovedá Pentiu 4 2,43Ghz a to ako tam bežia veci mi to len potvrdzuje, nehľadiac na to či mám SDR alebo DDR).

    skús pár vecí a povedz ako to dopadlo...
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  6. #6

    Standardní Re: Tualatin problém...

    Porad mi to nedalo, tak jsem jeste udelal par testu. Hodil jsem tam odzkouseny 250W zdroj. Odpojil jsem disk, mechaniku a vyndal grafiku - nachal jsem jen integrovanou, abych co nejvice snizil spotrebu. Zapojil jsem 256MB/PC133 Infineon modul a pustil Memtest86+. Na Copperminu probehlo vsechno v pohode. Dal jsem tam tedy toho Tualatina a hnedko v prvnim testu se to kouslo na 7% a konec. Parkrat jsem to opakoval a porad to same... Deska procesor na 100% podporuje... V predposlednim BIOSu byla dokonce pridana podpora pro Tualatin 1,4 GHz, takze to by melo byt v klidu. Vykon zdroje by mel byt take dostacujici, vzhledem k tomu, ze je tam jen deska, pamet a pocesor... Jinak na pouzitem zdroji bezi tento pocitac s Coppermine v plne konfiguraci a s dvema diskama naprosto bez problemu. Z toho vseho mi vyplyva, ze je asi opravdu vadny ten procesor, pokud je mozne chybu opakovat stale na stejnem miste, takze to neni nahodne. Jinak to nevidim...
    Celeron 1000@1120MHz BOX, QDI BrillianX 1S/2000 i440BX, RAM 256MB Kingmax CL 2, Sapphire Radeon 9000, Seagate 7200.7 80GB, Creative SB 128, Well RWM int, AOC 7GLR 1024*768 100Hz

  7. #7

    Standardní Re: Tualatin problém...

    skús ten procesor na inej doske. môže byť problém na X miestach. v tomto prípade by stačilo ak by nožičky na cpu neboli všetky úplne rovno, alebo ak by výrobca dosky odflákol bios (možno má tá doska problém s Pentium-S kde je tak veľká cache).

    tualatiny sú vzácne procesory a dobré dosky na ne ešte viac. málokto sa rozhodol v roku 2001 pre upgrade zo socketu 370 na socket 370 kvôli procesorom do frekvencie 1400mhz keď sa na trhu už objavil socket 478 kde sľuboval intel až 2Ghz a viac. Vôbec by som sa nečudoval ak by mnoho dosiek z tejto éry bolo odfláknutých.

    ale pre ilustráciu - merania rôznymi aplikáciami a testami mi ukázali že 1400vka pretaktovaná na 1607mhz má reálny výkon 2420 Mhz (ak to prevedieme na pentium4), pričom 1266mhz tualatin určite môže dosahovať výkon 2200 mhz.
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

  8. #8

    Standardní Re: Tualatin problém...

    Citace Původně odeslal Mir Zobrazit příspěvek
    skús ten procesor na inej doske. môže byť problém na X miestach. v tomto prípade by stačilo ak by nožičky na cpu neboli všetky úplne rovno, alebo ak by výrobca dosky odflákol bios (možno má tá doska problém s Pentium-S kde je tak veľká cache).
    Myslis, ze by ty ohnute nozicky mohly mit nejaky vliv na funkcnost? Prave ze ty nozicky trochu ohnute mel, tak jsem na nej trochu zatlacil a pak do patice zalezl... muze to mit az takovy vyznam? Jestli je to tim, tak ho budu reklamovat. Jinak ta deska je podle me kvalitni - Fujitsu-Siemens a Tualanin na ni v pohode jede...
    Celeron 1000@1120MHz BOX, QDI BrillianX 1S/2000 i440BX, RAM 256MB Kingmax CL 2, Sapphire Radeon 9000, Seagate 7200.7 80GB, Creative SB 128, Well RWM int, AOC 7GLR 1024*768 100Hz

  9. #9

    Standardní Re: Tualatin problém...

    vplyv to mat samozrejme moze, ale obvykle by to bolo citlive na pohyb a podobne... to su take hlavne symptomy tohoto chovania...

    skus ho v inej doske, alebo eventuelne skus hladat iny procesor
    Abit VH6-T mod "Immolator" * Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400@1,628Mhz * PQI SDR SDRAM PC133CL3 @ 155CL2 - 1,5 Gb * Asus Radeon x850XT 256mb * Pinnacle 300i * Creative SoundBlaster LIVE! * Adaptec 19160 * Intel PRO GT 10/1000 * Seagate Cheetah 15k 73GB * Windows 98SE

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. problem s FATkou W98SE
    Založil krabakor v sekci fóra Pevné disky a řadiče
    Odpovědí: 1
    Poslední příspěvek: 09.03.2005, 12:20
  2. Teac DV-W50D problém s vypalováním DVD
    Založil Spec v sekci fóra Optické, přenosné a jiné disk(et)y
    Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 06.03.2005, 12:28
  3. Nod32 + W95 -problém s vypnutím - VYŘEŠENO
    Založil Tantalos v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 02.02.2005, 14:20
  4. V com je problem? Abit ST6 - RAID, alebo Tualatin 1400??
    Založil Julo v sekci fóra Intel procesory
    Odpovědí: 1
    Poslední příspěvek: 14.12.2002, 16:55
  5. EPOX 8K3A/+ a velky problem so zobr. teploty nových XP2400+
    Založil GABO v sekci fóra VIA čipové sady
    Odpovědí: 17
    Poslední příspěvek: 14.11.2002, 23:35

Klíčová slova k tématu

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •