Výsledky 1 až 4 z 4

Téma: Problémy se SATA disky + "hýbání" s režimem Enhanced/Compatible

  1. #1

    Standardní Problémy se SATA disky + "hýbání" s režimem Enhanced/Compatible

    V PC jsou dva stejné (500GB) SATA disky, zapojené do slotů 2 a 5 (z šesti na základní desce).

    Původně nainstalovány XP na primátní/aktivní particii disku 0, velikost 25GB, NTFS. Následně na prvním disku vytvořen logický oddíl a na něm 3 logické disky D,E,F (D FAT32, E a F NTFS).

    Vše toto se dělo v režimu SATA enhanced (nastavení v BIOSu)

    Následně se mi ale nedařilo rozumně spustit bootovatelný Acronis True Image (v enhanced režimu nenašel pevné disky, jen v tzv. "bezpečném spuštění"), proto jsem přepnul na compatible režim SATA (disky, USB i síť je z bootovacího acronisáckého média vidět). Problém je prá v tom, že linuxácké bootovací jádro asi nerozezná můj chipset (P35) či co...

    Udělal jsem v ATI zálohu céčka (vč. MBR). Pak spustil instalaci Vista, na disk E. Po instalaci a restartech jsem asi cosi zdrbal při instalaci ovladačů chipsetu (mělo dojít ke dvěma restartům, po každé instalované "komponentě" a já po první na to zapomněl a nainstaloval ovladače grafiky ) Ve Vistách se pak "u hodin" objevovaly upozornění na chyby a nutnosti spustit chkdsk na disku s Vistama. Což jsem provedl, několikrát, opravovalo se spousta chyb (lítalo to po obrazovce jako divé...), ale výsledek byl nulový: pořád žádost na další chkdsk.

    OK, obnovil jsem XP na céčku ze zálohy ATI (aby zmizel dualboot), a zformátoval E (kde byla Vista). Ve správci disků v XP se mi ale přehodilo pořadí disků, jako první je teď prázdný disk, který byl předtím jako druhý. Písmena jednotek jsou OK. Nechal jsem tedy znova z bootovacího ATI CD obnovit i MBR (původně "prvního" disku z XP), ale je to furt stejné... Pořád v režimu compatible.

    Když ale opět přepnu do Enhanced režimu, pořadí disku se v XP (Správce disků) obrátí, jak má být!

    K tomu mám podotázky:
    1. Vadí to něčemu, to přehození disků v compatible režimu?
    2. Dá se to nějak (rozumně) změnit?
    Někde jsem se dočetl, že při compatible režimu SATA je možné namapovat jen 4 zařízení; nemůže být problém, že je mám ve slotech (dle BIOSu i fyzicky) 2 a 5?
    3. Nebo můžu s těmi SATA kabely libolovně manipulovat a píchnout je jinam (pochopitelně bych chtěl, aby funkčnost XP a viditelnost obou disků zůstala zachována)?
    4. Napadá mě ještě jedna možnost: XP provozovat v Enhanced režimu (jak byly nainstalovány). V enhanced nainstalovat i Visty (IMHO by to neměl být problém) a taky v něm provozovat. A do compatible přepnout pouze v případě, že by se dělala obnova nějaké systémové particie ze sítě nebo USB (protože síťové disky ani USB současná bootovací verze ATI na mém chipsetu (P35) neumí rozeznat...)

    Díky všem za trpělivost při čtení a rady, hlavně by mě zajímal bod 4. Píšu to hodně podrobně, moc tomu nerozumím... první zkušenost se SATA.

    Doplňující informace: v PC je PATA DVD-ROM mechanika, disketová mechanika není. BIOS (AMI) poslední. Základní deska: Asus P5K Deluxe Wifi-AP - Intel P35. 4 GB RAM.
    Middletower Thermaltake Armor Jr. VC3000SNA + ENERMAX INFINITY 720W, Asus P5K Deluxe/WIFI-AP, Intel C2D E6850 + Noctua NH-U12F, Kingston 2x2GB DDR2, 2x Seagate Barracuda ST3500630NS 500GB, Asus EN8800GTS/640MB, Creative X-Fi Platinum Fatal1ty, LG SuperMulti GSA-H42L, EIZO S1911SH-GY

  2. #2

    Standardní Re: Problémy se SATA disky + "hýbání" s režimem Enhanced/Compatible

    Čtení obsáhlé, dlouze jsem přemýšlel, co myslíš tím disky jsou přehozené, ale písmenka v pořádku, ale už je mi to jasné

    1. vadít to pouze systémům, které si mapují disky dle akutální konfigurace (Windows 98, Me)
    2. to záleží na BIOSu, protože intelovský jižní můstek je schopen v compatible režimu některé porty vynechat
    3. to bys teoreticky mohl, ale pozor, písmena jsou v registrech zapsána od desky přes řadič, port řadiče až po pořadí partition na disku, takže se může stát, že když přepojíš systémový disk na jiný konektor tak a) nenaběhne vůbec a zkončí s BOSD INACCESIBLE_BOOT_DEVICE, b) naběhne, ale budeš mít pozpřeházená písmena disků, c) naběhne jako by se nic nedělo
    4. ano, tak bych to i doporučoval, Windowsům nejvíc svědčí, když se provozují ve stejném stavu v jakém byly instalovány.
    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím hodnocení/reputaci/karmu - prostě ikonku s vahami pod avatarem.

    Kdo vás kdy a za co ohodnotil uvidíte ve svém Uživatelském panelu.

  3. #3

    Standardní Re: Problémy se SATA disky + "hýbání" s režimem Enhanced/Compatible

    Díky za rady.

    Mezitím jsem získal ze supportu Acronisu návod, jak vytvořit logy z provozu bootované verze. Odesláno na posouzení - vypadá to, že kernel linuxu, na kterém ATI běží, nerozezná pořádně SATA řadiče, konkrétně SATA 3 Gb/s Intel ICH9R, na kterém jsou oba HDD pověšeny.

    Uvidím, na co příjdou - a pak dám pochopitelně vědět.

  4. #4

    Standardní Re: Problémy se SATA disky + "hýbání" s režimem Enhanced/Compatible

    Tak jsem získal nové *iso na vytvoření bootovacího CD.
    Build je stejný jako předchozí, ale pravděpodobně bylo změněno linuxové jádro.

    Nyní je vše v pořádku i při nastavení SATA disků v enhanced módu: vidím oba disky, LANku, ftp i USB disky.

    Otázkou je, zda se tato úprava objeví i oficiálně jako další (CZ) desítkový build, když mezitím vyšla verze 11 (zatím anglická). Každopádně můj problém se vyřešil; nějak takto si představuju kvalitní support
    Middletower Thermaltake Armor Jr. VC3000SNA + ENERMAX INFINITY 720W, Asus P5K Deluxe/WIFI-AP, Intel C2D E6850 + Noctua NH-U12F, Kingston 2x2GB DDR2, 2x Seagate Barracuda ST3500630NS 500GB, Asus EN8800GTS/640MB, Creative X-Fi Platinum Fatal1ty, LG SuperMulti GSA-H42L, EIZO S1911SH-GY

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Vista a problémy s režimem spánku
    Založil psimek v sekci fóra Windows Vista
    Odpovědí: 0
    Poslední příspěvek: 23.06.2007, 23:13
  2. problemy s ruznymi disky
    Založil Airwolf v sekci fóra Pevné disky a řadiče
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 17.10.2004, 20:18
  3. problém NF7-S + 2 SATA disky
    Založil rned v sekci fóra NVIDIA čipové sady
    Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 15.03.2004, 06:53
  4. SATA problemy vseobecne na VIA
    Založil svaca v sekci fóra VIA čipové sady
    Odpovědí: 25
    Poslední příspěvek: 24.02.2004, 23:21
  5. Problémy s disky nad 128GiB/137GB - Help
    Založil Diabolique v sekci fóra Pevné disky a řadiče
    Odpovědí: 24
    Poslední příspěvek: 09.08.2003, 00:18

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •