Asi bude lepší dávat podobné zprávy do jednoho threadu, než zakládat nové, nebo je postovat do threadů, kam se tématicky nehodí...
---------------------------------------------------

ATi Vista Readiness Advisor




ATi na webu zveřejnila testovací tool, který otestuje vaše PC, zda je podle ATi schopné obstát v certifikaci/požadavcích pro Vista Premium.

Více najdete zde

- www.ati.com -

-----------------------------------------------------------------------------------

Pokud si to nechcete zkoušet, ale zajímá vás, jak to v praxi vypadá, tak jsem připravil malou ukázku - proběhne krátký testy a po chvilce se vám zobrazí výsledek se třemi záložkami:



Jak vidíte, prošlo všechno hladce, krom R7200, kterou momentálně používám jako "nouzovku". Konkrétně vadí absence podpory PixelShader 2.0 (zde by paradoxně měla stačit i nejpomalejší FX5200, ačkoli 64bit verze často bývají pomalejší i než zmíněný Radeon - ale HW podporu PS2.0 jim upřít nelze ).

Pod tlačítkem "We Recommend" mi byla doporučena X1300PRO AGP 256MB od ATi a od Sapphire. Tady si lze všimnout drobného nedostatku - tool sice správně pozná, že mám desku s AGP slotem a tudíž mi správně doporučí AGP grafiku, ale už si nevšimne, že moje deska má i plnohodnotný PEG 16x slot a že by tedy bylo vhodnější osadit PEG verzi.



Pod záložkou Recommended stále zbytek sestavy stačí, ale grafická karta nedostačuje nejed kvůli absenci podpory PS2.0, ale vadí i chybějící VS2.0. 64MB paměti je též málo. Doporučena mi byla X1600PRO AGP 512MB od ATi nebo Diamond. Opět tatáž situace - tool neodhalil sběrnici PEG.



Poslední záložka Optimal má nejnáročnější požadavky, tentokrát propadl postarší Radeon na plné čáře - grafické paměti je požadováno 256MB (tedy čtyřnásobek) a k tomu ještě plná podpora SM3.0. Tool mi v tomto případě ale žádný upgrade nedokázal doporučit - ačkoli by byla dostačující i již zmíněná X1300, chce zřejmě ATi odstupňovat doporučený HW podle výkonu, tedy pro Minimum: X1300PRO AGP, Recommended: X1600PRO AGP, ale pro Optimal už žádnou výkonnější SM3.0 AGP grafiku ATi nemá - předpokládám, že je tento prostor držen pro X1650XT AGP (RV560+Rialto), která bude ohlášená v říjnu. V tomto případě jde opět o nedostatek ze strany toolu, kdyby správně ropzoznal, že je do systému možné osadit PEG kartu, mohl doporučit např. X1650PRO nebo X1900GT.