Výsledky 1 až 21 z 21

Téma: Stavba subwooferu.

  1. #1

    Standardní Stavba subwooferu.

    Chci kamaradovy udelat, nejaky hodně levny subwoofer ke komplu, vybral jsem si k tomu reprak ARN-226-08/4 http://www.tvm-valmez.cz/index.php?i...105&l=2&catg=1
    Je tam napsano, že optimum je 65l, znamena to, že musim udělat box s tímto objemem? Jaký mám udělat tvar bedny? Jaký bassreflex?
    Ještě, že tam nemusím dávat výhybku, když to pujde z 5.1 zvukovky, zesilovač mám.
    [Project Morpheus] Intel Core2Duo E8200@3,9GHz, 4096MB DDR2, P35-DS3P, Radeon HD2600Pro 512MB, 1,5TB+0,75TB+2TB, Toshiba DVD-Rom 16x,48x, LG DVD-smazirna, BenQ LCD 22", HP Deskjet 959c, LaserMouse 6000, AC 550W
    [NTB] Corei5 2,6GHz, 6GB DDR3, nVidia Quattro 512MB, 250GB+300GB, LCD 14,1", 720p projector

  2. #2
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    No dosti odvážný tah, vzhledem k tomu, že nemáš asi znalosti v oboru, ale předně pár drobností:

    226 je sic hezká, ale nakonec to vyjde na šílenou krávu... představ si 65l ... Dále je vhodná prakticky POUZE pro uzavřenou ozvučnici, takže žádný basreflex ... jen krabice a v jedné desce zapuštěn měnič.

    Tvar ozvučnice by sic měl být dodržován dle jistých poměrů .... to už zde bylo taky probíráno(stačí hledat stavba...), ale ke kvalitám měniče, tvých znalostí je to jedno...

    No Vas je ekvivalentní objem ... je to jakési vodítko pro to jak bude ozvučnice veliká... v tomoto případě a v případě použití uzavřené ozvučnice je totožný.

    Přesto doporučuju přečíst nějaké publikace o stavbě reproduktorů, protože to není jednoduché jak se zdá .... už vidím, jak se zde za čas řeší, že ti to duní
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  3. #3

    Standardní

    Citace Původně odeslal Arteee
    No dosti odvážný tah, vzhledem k tomu, že nemáš asi znalosti v oboru, ale předně pár drobností:

    226 je sic hezká, ale nakonec to vyjde na šílenou krávu... představ si 65l ... Dále je vhodná prakticky POUZE pro uzavřenou ozvučnici, takže žádný basreflex ... jen krabice a v jedné desce zapuštěn měnič.

    Tvar ozvučnice by sic měl být dodržován dle jistých poměrů .... to už zde bylo taky probíráno(stačí hledat stavba...), ale ke kvalitám měniče, tvých znalostí je to jedno...

    No Vas je ekvivalentní objem ... je to jakési vodítko pro to jak bude ozvučnice veliká... v tomoto případě a v případě použití uzavřené ozvučnice je totožný.

    Přesto doporučuju přečíst nějaké publikace o stavbě reproduktorů, protože to není jednoduché jak se zdá .... už vidím, jak se zde za čas řeší, že ti to duní
    Procetl jsem si par clanku a navrhl bednu s vnitřními rozměry v=40cm, š=33cm, h=50 cm, tudíž to dá vnitřní objem 66l, budu stavět z 2cm dřevotřísky. Jinak říkáš že basreflex tam dávat nemám jo, dám tam tu 226.
    [Project Morpheus] Intel Core2Duo E8200@3,9GHz, 4096MB DDR2, P35-DS3P, Radeon HD2600Pro 512MB, 1,5TB+0,75TB+2TB, Toshiba DVD-Rom 16x,48x, LG DVD-smazirna, BenQ LCD 22", HP Deskjet 959c, LaserMouse 6000, AC 550W
    [NTB] Corei5 2,6GHz, 6GB DDR3, nVidia Quattro 512MB, 250GB+300GB, LCD 14,1", 720p projector

  4. #4

    Standardní

    Jo a kdyz tam dam 3 cm tlumici vatavou tkaninu, tak musim o tech 6 cm rozsirit steny, nebo to na objem pro zvuk nema vliv? A musi byt tkanina na vsech stenach?
    [Project Morpheus] Intel Core2Duo E8200@3,9GHz, 4096MB DDR2, P35-DS3P, Radeon HD2600Pro 512MB, 1,5TB+0,75TB+2TB, Toshiba DVD-Rom 16x,48x, LG DVD-smazirna, BenQ LCD 22", HP Deskjet 959c, LaserMouse 6000, AC 550W
    [NTB] Corei5 2,6GHz, 6GB DDR3, nVidia Quattro 512MB, 250GB+300GB, LCD 14,1", 720p projector

  5. #5
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    Objem vychází z použité ozvučnice ... pokud jsi ty rozměry našel někde, tak tam muselo být napsáno co to je za ozvučnici, protože v případě použití basreflexu se objem zmenší ... u ARN226 nejde o to, že nemůžeš použít ozvučnici typu basreflex, ale prostě nebude hrát dobře a ještě se může zničit...
    Add tlumení ... tlumení typu rouno je jen pro pohlcení středních a vyšších kmitočtů, a objem to nikterak nemění(ve skutečnosti čím větší vrstva, tím to paradoxně zvyšuje objem, ale ty se tímhle vůbec nezabývej). ... Takže objem pro tebe bude stejný s i bez tlumení.

    Jinak stačí tlumení umístit jen v ose vyzářování(tj zadní stěna) ... potom není odvěci to přetáhnout do rohů ... jinak to můžeš dát všude... Je dokázáno, že nejlepší tlumení při použití roun, je volně zavěšená koule v ose vyzařování měniče s velikostí tlumených vln(lambda/2)

    2Halen: klidně si to tam mohl nechat
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  6. #6
    Senior Member mince Avatar uživatele Halen
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Martinice v Krkonoších
    Věk
    56
    Příspěvky
    1 742
    Vliv
    283

    Standardní

    2Artee - Bylo by zbytecny tam nechavat post, ktery je zbytecny. Udelal jsem navrh podle nejlepsiho vedomi a svedomi, hralo by to, myslim si velmi dobre, podstatne lip nez s jakoukoli ARN226. Jeste lepe to paradoxne vychazi s 2xARN 188-5/4 - ale POUZE pro domaci pouziti, je tam kvuli rozsireni prenosovyho pasma stazena citlivost ozvucnice o -3dB. Zbezny parametry - trikomorova konstrukce, 2x15dm3 uzavrene, 15dm3 spolecna predni komora, natrubek prumer 10cm/22cm delka, prenosove pasmo 36-134Hz, zatizitelnost v pasmu 20-40Hz 50W, 50-140Hz 120W. Tohle zrealizuju, vychazi to cenove srandovne a pak poreferuju, jak to hraje.
    AMD A64-7750-X2-BE 2700@3000MHz (15x200/1,3V) | AC Freezer Extreme | 4xArctic FAN Pro TC 80x80 | Gigabyte MA78G-DS3H | A-DATA 2x2GB 1066Mhz 5-5-5-15-2T | WD 320GB/16MB | Samsung 500GB/16MB | Samsung SH-S223F | SAMSUNG 226BW | SB X-Fi Fatal1ty Champion+Thomson DPL2000+HomeMade bedny+subwoofer 12" 30-125Hz (-3dB) | Leadtek PX8800GT default+AC Accelero+ AC fan 12-1000ot/m | Microsoft Intelli Mouse Explorer 3.0 | Chieftec MATRIX SILVER+ FORTRON Blue Storm 400W |
    3DMk01 3DMk03 3DMk05

  7. #7
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    2Halen: to poreferuj ... jsem zvedavej .... ale uznej, ze trikomorovej bandpas doporucovat cloveku, ktery nema prilis zkusenosti ... no a kdyz mu nevadi skrin ...
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  8. #8

    Standardní

    Citace Původně odeslal Arteee
    2Halen: to poreferuj ... jsem zvedavej .... ale uznej, ze trikomorovej bandpas doporucovat cloveku, ktery nema prilis zkusenosti ... no a kdyz mu nevadi skrin ...
    Nevadi mi to. Já to v pokoji mit nebudu
    [Project Morpheus] Intel Core2Duo E8200@3,9GHz, 4096MB DDR2, P35-DS3P, Radeon HD2600Pro 512MB, 1,5TB+0,75TB+2TB, Toshiba DVD-Rom 16x,48x, LG DVD-smazirna, BenQ LCD 22", HP Deskjet 959c, LaserMouse 6000, AC 550W
    [NTB] Corei5 2,6GHz, 6GB DDR3, nVidia Quattro 512MB, 250GB+300GB, LCD 14,1", 720p projector

  9. #9

    Standardní

    bassreflex se pro tento reproduktor nehodí, a ten objem co jsi našel na stránkách výrobce není doporučený objem při stavbě boxu !!, na všechny ARN 226 nebo 66** se hodí uzavřená ozvučnice 30 až 35 litrů
    DIY projekty reprobeden, subwooferů a zesilovačů: http://audioweb.cz

  10. #10

  11. #11
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    Citace Původně odeslal antonio
    bassreflex se pro tento reproduktor nehodí, a ten objem co jsi našel na stránkách výrobce není doporučený objem při stavbě boxu !!, na všechny ARN 226 nebo 66** se hodí uzavřená ozvučnice 30 až 35 litrů
    No 35l to je na closed TVM dosti málo ... nemyslíš ... všechny 226 jsou dost tuhý (Qms = 3.86) a podle definece VAS by měl být možná ještě větší než je VAS ...

    Souhlasím s 45-50l ale to je zapoužitý hodně tlumení, resp vystlaní celé ozvučnice rounem... ale bez něho je realný objem 226 kolem 70l-100l.
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  12. #12

    Standardní

    ale on chce bass-reflexovu ozvucnicu, takze tam staci podstatne mensi objem.....

  13. #13
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    Citace Původně odeslal Destroy
    ale on chce bass-reflexovu ozvucnicu, takze tam staci podstatne mensi objem.....
    Nechce... o Bassreflexu tu nikdo nemluvil, potažmo tady jasně zaznělo jak je na tom měnič TVM a basreflex ... sám jsem to tu psal .. nejdřív si radši přečti, co zde bylo napsáno ... pořádně!
    Citace Původně odeslal Já jsem
    .... protože v případě použití basreflexu se objem zmenší ... u ARN226 nejde o to, že nemůžeš použít ozvučnici typu basreflex, ale prostě nebude hrát dobře a ještě se může zničit...
    226ka rozhodne neni pro basreflex ... ta je dobra jen pro closed a bandpass.

    No a jestli si mluvil o SUBu antonia, tak to neni 226ka a on oni mluvil...
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  14. #14

    Standardní

    226ka opravdu není pro bassrexlex, jen typ ARN-226-07 je použitelný v této ozvučnici
    Objemy uzavřené nebo bassrelfexové soustavy při navrhování je dobré volit vždy identické (tedy stejné) -- je blbost, že pro bassreflex je potřeba menší objem, při BR se dělá na charce HRB (podle typu repráku)

    Objem pro jednu 226ku (70-100l) je opravdu přehnané, v tomto objemu bude mít malý příkon (o dost) a bude huhlat, jak už jsem psal doporučený objem je 30-35l -> OPRAVDU

    pro začínající konstruktéry doporučuji si přečíst tento článek:

    http://amplion.wz.cz/tp-navrhy.htm

    je to sice s reproduktory TVM, ale použitelné objemy jsou i pro otatní značky reproduktorů (podle průměru) !!
    DIY projekty reprobeden, subwooferů a zesilovačů: http://audioweb.cz

  15. #15
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    Nikdo se tady nepře, že pro basreflex je potřeba menší objem ... to je logické ...
    ale 35l na 226ku pro closed ozvučnici je holý nesmysl ... jen si to navrhni s nejakým softem a uvidíš ten hrb na 70Hz - 100Hz, nejenom že ozvučnice bude mít malé Fs, ale prostě ta bude huhlat .... Mluvím taky ze skušenosti, když jsem před 10lety začínal s reproduktory a vyměnil jsem starý měnič za 226ku pravě do objemu 40l a byla to katastrofa ... a pak jsem to začal studovat ... !

    A pak na tvých stránkach doporučejš pro všechny 226 basreflex ... možná by jsi si měl ještě přečíšt, co se vyžaduje na měniči při použití na basreflexu(basreflex extrémně namáhá kmitací soustavu po mechanické stránce ... hrozí utržení závěsů či překmitnutí), protože pak by jsi to nemohl nikdy napsat ... takle ty 226 akorát zničiš (teda pokud půjdeš s příkonem tak za 30-40W) ... typ ozvučnice velice rychle určí jakostní parametry(nejvíc se o to zasluhuje Qms) ale pro rychle určení je Qts(celková jakost) a pokud je kolem 0,7-0,5 je vhodná pro bandpass pokud je hodnota menší, dá se uvažovat o basreflexu (nejvhodnější pro basreflex jsou hodnoty >0,3) a to TVM si o této hodnotě mohou jen zdát ... se svými hodnatamy <0,7 jsou přímo určené pro uzvařené ozvučnice (popřípadě Bandpass)
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  16. #16

    Standardní

    Myslím že se přete úplně zbytečně, jsem totiž toho názoru že s reproduktorem průměru 22 cm se NEDÁ postavit PLNOHODNOTNÝ subwoofer ale nanejvýš jen přídavný BASÁK, a tam, bych nějaký hrb neřešil btw s arn 226 tam bude vždy, pokud se teda nepoužije obrovská ozvučnice která ovšem zase málo drží reprák respektive membránu (velký objem vzduch=velká poddajnost) a hrozí poškození...

  17. #17
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    A je to tu ... konečně ... Tímhle myslím bylo řečeno vše, protože Vysta má pravdu ... jak jsem již říkal, 226ky se svojí mechanickou jakostí(cca 3,3) jsou odsouzeny k naprosté nepoužitelnosti k nějakým rozumným aplikacím ... jediné co je může ochranit při dosáhnutí rozumných parametrů(rozumné, vyrovnané charakteristice s přenosem(-3dB) někde kolem 40Hz) je bandapass ... při objemech kolem 100l ... zde máte jistotu, že kmitací soustava měniče nikam neodcestuje, protože ho drži uzavřený objem třetinové velikosti ... Toto je konečné resumé pro měniče TVM

    Děkujem ti Vysto
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  18. #18

    Standardní néééééé

    30 - 35l je pro ARN-226 ideální ozvučnice !! V tomto objemu hraje dostatečně nízko a zvládá i vysoký příkon !! Hrb je v uzavřené ozvučnici naprosto v pořádku a k užitku. V místosti ti hrajou basy stejně všude jinak hlasitě. Kdybys ho dal do 100 l bude membráná lítat už při malém příkonua jak psal Vysta má tím pádem velkou poddajnost (takže jako by byl bez ozvučnice).

    Článek jsi špatně četl, pro všechny 226ky (kromě typu "07") doporučuju ozvučnici uzavřenou !!
    Bassreflex namáhá reproduktor je pod naladěním bassreflexového nátrubku, kde se zvyšuje výchylka, nad naladěním kmitá membrána stejně nebo méně než v uzavřené ozvučnici (podle průměru nátrubku).
    Band-Pass pro 226ky taky nejde (možná typ "07") - mají přece vysoký činitel jakosti, je to jako v bassreflexové ozvučnici a je potřeba opět velkých objemů, které snižují na příkonu repráku.....
    Nejlepší bude, když napíšeš rovnou výrobci o doporučeném objemu. Na 100% ti zaručuju, že ti napíšou kolem 30 - 35l.

    A UŽ DOST !!
    DIY projekty reprobeden, subwooferů a zesilovačů: http://audioweb.cz

  19. #19

    Standardní

    Chlapci, nehadejte se, jste moc narocni, ja ten reprak delam jen tak pro radost a ziskani zkusenosti pro stavbu poradnych repraku pro sebe. Jak uz jsem rekl tento subec je pro kamosa, se kterym to davam dohromady a tomu bude stacit, kdyz to bude dunet jak u 2.1 repraku za 2 litry.
    [Project Morpheus] Intel Core2Duo E8200@3,9GHz, 4096MB DDR2, P35-DS3P, Radeon HD2600Pro 512MB, 1,5TB+0,75TB+2TB, Toshiba DVD-Rom 16x,48x, LG DVD-smazirna, BenQ LCD 22", HP Deskjet 959c, LaserMouse 6000, AC 550W
    [NTB] Corei5 2,6GHz, 6GB DDR3, nVidia Quattro 512MB, 250GB+300GB, LCD 14,1", 720p projector

  20. #20

    Standardní

    No to je jiná, hrb sem hrb tam, nám už je to... tak to prostě nalaď tak aby se to kámošovi líbilo, objem od 20-40l aby se to vešlo pod stůl a "dunělo" a je to.

  21. #21
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    no jo ... někomu jsou hrby k užitku .... mno tak to opravdu nemá smysl si tady něco vysvětlovat ... já už mám zasebou pár zdařených konstrukcí pro lidi(jak chudší Hi-fi-sty, tak pro PA), a vždy stavím SUBy aby hrály vyrovnaně s dynamikou... né žádné dunění ... opravdu chci slyšet basu ne přistavající letadlo! ale proti gustu, žádný diškutát, že ..., a hlavně po TVM jsem šáhl jen v začátcích ... jinak bandpas právě do jisté míry snižuje rizika vůči basreflexu a pokud někdo chce mermomocí ozvučnici z nátrubkem, tak vřele doporučuju k TVM Bandpas .... a že je to stejný případ jako basreflex... no to už jen z principu né ... že... stačí si představit, jak takový bandpass první třidy vypadá a pak tvrzení, že je to s namáháním stejné jako u basreflexu je naprsto mimo.... no už se nebudu hádat ... každopádně Autor už již staví, tak tenhle thread prozatím LOCK, kdyby autor potřeboval ještě něco probrat, tak > PM
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •