Výsledky 1 až 6 z 6

Téma: Jak udelat regulaci vetraku?

  1. #1

    Standardní Jak udelat regulaci vetraku?

    Docela jsem se tesil, ze mi na mej desce bude fungovat SpeedFan. Bohuzel nefunguje a tak si chci udelat teplotni regulaci vetraku a chladici CPU (i kdyz jsem byl vzdycky proti).
    Mam Super Silent Pro. Zajimalo by me, co musim udelat, abych z toho mel neco jako SS Pro TC. Staci jemo prestrihnout drat a napajet tam termistor? Vydrzi to vykonove? A jakou hodnotu? A linearni nebo exponencialni? Jestli nekdo mate ten SS Pro TC, mrknete na to. Je mi jasny, ze je to jinej vetrak, ale za pokus to stoji.
    CPU: AMD Phenom X3 (2,8GHz), MOBO: Gigabyte GA-MA-790FX-DQ6, RAM: 2x2GB (A-Data), GPU: ATI Radeon HD4850, HDD: 120GB Kingston SSD (SATA) + 2TB Seagate (SATA), CHLADIČ: Scythne Ninja, OPTIKA: DVD-RW Asus, Audio: SB X-Fi Xtreme audio, TV KARTA: Asus TV/FM, CASE & ZDROJ: Chieftec DX01-BD/Corsair HX520

  2. #2

    Standardní Jiný přístup

    Zdar.

    Původně jsem také chtěl udělat regulaci ventilátoru dle teploty, ale časem mi vyplynulo jiné, snad jednodušší, a přitom velmi efektivní řešení (Hlavě protože jsem po ztišení CPU větráku slyšel, jak brutálně hučí zdroj a tak to šlo dále a dále.. ).

    Za prvé si musíš položit otázku: Je důležitější výkon, nebo dobrý poměr výkon/hluk ??

    Já zvolil tiché PC (a skutečně ho sotva slyším, když se zapne ve vedlejší místnosti lednička, hravě ho přehluší). V této variantě je velmi důležité, jak moc je hlučný tvůj stávající ventilátor pro chlazení CPU a taky jak velká je pasivní část (čím větší , tím lepší) - sám mám Coolermaster CP5-7JD1B-0L (provedl jsem i úpravu lepící páska kolem vrchu pasivu). Dále je třeba utišit případně hlučný ventilátor na grafice (odstarnil jem starý ventilátorek a místo něj na pasiv přilepil ventilátorek od chladiče k procesoru (takový menší asi 50x50x10) s předřazeným odporem 120ohmů - jede na polovičních otáčkách a není slyšet.
    Další věcí bylo obložení stěn CASU - použil jsem sendvičovou konstrukci hrubá dekktura-karimatka (taková ta starší, jemná - ty hrubší zdaleka neizolují hluk tak dobře).
    Po těchto úpravách však teploty CPU i HDD i v klidu překračovaly 50°C, což je pro mne osobní hranice únosnosti .

    Co teď ?? Během posledních měsíců jsem vyzkoušel několik variant chlazení a tato vychází nejlépe:
    1) In-take ventilátor (foukající dovnitř) vepředu vespod Casu, Sunon 82x82mm kluzné ložisko - vyříznutá díra jak do plastového krytu, tak do plechu za ním, zvenku mřížka. (cokoliv dalšího silně redukuje chladící výkon celé následující soustavy - i filtr proti prachu mi zvedl teplotu o 5°C). Ventilátor napájen přes přepínač 5-12V (návod najdeš na www.pretaktovanie.sk), ale stejně jedu stále jen na 5V (neslyším takřka nic).

    2) Poloha zdroje - pokud máš zdroj vzadu až úplně nahoře, je vše ok (jinak bude třeba zdroj přesunout, tak jak jsem to musel udělat já). Pokud není zdroj tichý (jakože pokud to není Enron nebo něco podobného tak asi není ) . Vyndáš zdroj ven, odmotuješ kryt - máš v ruce dvakrát ohnutý kus plechu - dobře si to proměř a vyřízni do něj díru pro 92x92mm ventilátor - ten pak připevni zvenčí. Zapoj ho paralelně k ventilátoru z bodu 1) - bude fučet do zdroje. K nim připoj i původní ventilátor ve zdroji.

    3) Out-take ventilátor pod zdrojem - díra pod zdrojem (pokud jsi posouval zdroj, použij díru pro zdroj - otvor pro ventilátor udělej do karimatky, kterou pak zakryješ celou díru (alespoň je vent. tlumen a nepřenáší vibrace na plech - i všechny ostatní ventilátory (kromě CPU a GPU) jsou podloženy min. 2 vrstvami karimatky). Zapojení opět paralelně k vent. z bodu 1).

    4) HDD na dno CASU, na boky nejlépe pasivní chladič. Umístit pod vent. ad 1), na vent nasadit "stříšku" aby šel vzduch přímo na HDD a až pak dále.

    5) Dokončovací práce - "zkulacení" IDE kabelů - návod rovněž na netu, dále přichycení všech volných kabelů, kam to jen jde - jednak se zlepší průchod vzduchu, jednak budeš i mimo nebezpečí - stalo se mi, že se mi konektor od napájecího kabelu dostal do ventilátoru CPU a během chvilky měl procesor 120°C (ale přežil !!).

    Takhle to funguje úplně výborně, tiše, a přes přetaktování mám teplotu procesoru max 48°C , HDD asi o 3-4 °C níž.
    PC AREA --- Galerie českého a slovenského Casemoddingu --- OUTDOOR --- Na kole, po horách, atd... --- PM Consulting --- Projektové řízení, vzdělávání, konzultace, atd...

  3. #3

    Standardní

    Diky moc za rozsahlou odpoved.
    Ja s tim laboruju uz desne dlouho, ale furt nejsem spokojenej.
    Zatim nejlepsich vysledku jsem doshanul s byvalym Duronem 800MHz:
    Mel jsem Fortrona 300W, ten me pripadal dostatecne tichej.
    Na GF2MX byl pasiv
    Na D800 byl D5TB pri 1900 ot/min - docela tichy
    A jeden in-take vetrak na 5V.

    Ted mam viz popis. a furt nejsem spoojenej.
    Zdroj Fortron jsem musel prodat, protoze mam jinou desku a zdroj piskal a blbnul pri zapinani.
    Na CPU jsem dal Super Silent Pro, kterej mi nejdriv prisel docela tichej, ale ted bych ho chtel ztisit.
    Zdroj jsem upravil tak, ze jsem na spodni starnu (nad CPU) pridal Sunon 92mm vetrak a dal ho na 5V. Puvodni vetrak jsem odpojil z teplotni regulace a dal taky na 5V. Ale jaky bylo moje zklamani, kdyz jsem zjistil, ze to dela desnej kraval!!! A vic si napeti snizovat netroufnu, protoze se bojim, ze se nerozctoci. Jeste zkusim vhodne zapoit kondenzator, aby se to po zapnuti roztocilo na 12V a po nabiti kondiku kleslo treba na 3V (to musim jeste vyzkouset).
    Ventilator na GF3Ti200 jsem odporem zpomalil. Ted uvazuju jenom o pasivu, uz jsem nejakej sehnal.
    Dal mam jeden in-take vetrak odporem zpomalenej asi na 1300 ot-min. Ten je trochu problematickej, i kdyz jsem z Chiefteca odstrihnul v plechu tu perforaci, takze nasava primo pres tu umelou hmotu, ale i tak je ten proud vzduchu dost slyset.
    Pak jsou tam 2 out-take ventilary zapojeny do serie (tedy kazdej zhruba na 6V) Zkousel jsem snad 8 ruznejch znacek nez jsem nasel ty, ktery delaly nejmensi kraval.
    Po tom, co jsem upravil ten zdroj, klesla teplota na CPU zhruba o 3°C, takze bych moh snizit otacky na SS Pro, ale zatim to nema cenu, kdyz nejvic rve zdroj (znovu pripominam, ze oba vetraky jednou na 5V- mozna jsem tam misto 92mm mel dat 80 mm, treba by nefoukal tolik vzduchu)
    Za normalnich podminek neni PC vubec slyset- hluk z ulice, TV z obyvaku, lednicka v kuchyni..., ale v noci, kdyz je ticho, mi to prijde jeste dost hlucny.
    Rad bych vyzkousel treba Enermax 353W, nejakej Suntek, ten, co jsi psal ty (co je to zac?) a dalsi, bohuzel nemam moznost je slyset pred koupi a tak bych nerad koupil zajice v pytli.
    Ja nepretaktovavam, takze mi jde hlavne o ticho pri zakladni frekvenci.
    Uz jsem dost nahlodanej i pro vodnika, prestoze jsem byl vzdycky proti. Ale musel by to bej uplne cely v PC, protoze nejaky hadicky vedouci z casu mi do pokoje nesmi, dost na tom, ze jsou tam kabely od mysi, klavesnice, monitoru.....
    A dalsi veci je, ze kazdej ma na hodnoceni ticha jiny meritka. Co tobe muze pripadat tichy, muze pro mne byt kraval.
    Mojim mustrem je kamaradovo PC, ktery neni skoro slyset. Jde o bednu Codegen (bohuzel si nevzpomenu na typ, ale je to ta s tema soupacima dvirkama nahoru a dolu), kde ma vazne neslysnej zdroj. Jenze na nem neni zadna znacka, takze jsem nezjistil, co je to zac.
    Jinak tam ma jenom chladic na P4, kterej diky uplne uzavrenymu casu neni slyset.
    Omlouvam se za delsi prispevek, ale snad vam to aspon lip objasni, o co mi jde.
    PS: trochu problem taky je, ze to ladim v zime, tazke v lete to bude zase jiny
    CPU: AMD Phenom X3 (2,8GHz), MOBO: Gigabyte GA-MA-790FX-DQ6, RAM: 2x2GB (A-Data), GPU: ATI Radeon HD4850, HDD: 120GB Kingston SSD (SATA) + 2TB Seagate (SATA), CHLADIČ: Scythne Ninja, OPTIKA: DVD-RW Asus, Audio: SB X-Fi Xtreme audio, TV KARTA: Asus TV/FM, CASE & ZDROJ: Chieftec DX01-BD/Corsair HX520

  4. #4

    Standardní

    Puvodni vetrak jsem odpojil z teplotni regulace a dal taky na 5V

    - tek kraval muze byt bud tim vetrakem (zkousel jsi tam dat kluzny sunnon napajeny 5 V ??) , nebo perforaci otvoru ve zdroji - jestli tam neni cela kulata dira a pres ni chromovana mrizka, tak to muze byt zdroj hluku - doporucuji tu diru+mrizka

    nasava primo pres tu umelou hmotu, ale i tak je ten proud vzduchu dost slyset

    - to je prave to, proc jsem udelal diru i do plastu

    - hluk vyredukujes i vhodnym oblozenim skrine (a to pomuze fakt hodne)

    - vzdycky bude neco slyset, poklud se tam neco toci a proudi vzduch, tak to vzdycky bude slysitelne
    PC AREA --- Galerie českého a slovenského Casemoddingu --- OUTDOOR --- Na kole, po horách, atd... --- PM Consulting --- Projektové řízení, vzdělávání, konzultace, atd...

  5. #5

    Standardní

    Chromovou mrizku jsem samolitr zaopatril a vetraku jsem zkousel nekolik. Dokonce i nekolik 80mm sunonu s kluz. loz.(lisi se otackama). Nakonec to vyhral nejakej Globefan, jestli se nepletu, taky sleeve.

    U toho plastu je kamen urazu- ten rozhodne rezat nebudu. Leda bych moh zkusit udelat fotomontaz, jak by to asi vypadalo, ale fakt se mi tam rezat nechce.

    Oblozit skrin mozna zkusim, ale taky se mi moc nechce, protoze jsou stejne nejvic slyset ty proudy vzduchu na in-take ventiku a out-take zdroji.

    Vim, ze bude furt neco slyset- spokojenej budu, kdyz to bude na urovni toho myho puvodniho D800.

    Ale abych se vratil k puvodni otazce: jak je tada udelana ta HW teplotni regulace vetraku?
    CPU: AMD Phenom X3 (2,8GHz), MOBO: Gigabyte GA-MA-790FX-DQ6, RAM: 2x2GB (A-Data), GPU: ATI Radeon HD4850, HDD: 120GB Kingston SSD (SATA) + 2TB Seagate (SATA), CHLADIČ: Scythne Ninja, OPTIKA: DVD-RW Asus, Audio: SB X-Fi Xtreme audio, TV KARTA: Asus TV/FM, CASE & ZDROJ: Chieftec DX01-BD/Corsair HX520

  6. #6

    Standardní

    Tak uz jsem to vyresil, nakonec jsem tam dal takovej obvod obslehnutej z Eurocase zdroje. Otacky se pohybujou mezi 1700 a 2200, teplota Idle vzrostla o 3 a pri zatezi o 2 stupne -> pohoda.
    A navic se to pri zapnuti napajeni roztoci na plny tocky a teprve po 2s se to zacne tepelne regulovat, takze se to roztoci vzdycky i kdyz by tobylo zapraseny.
    CPU: AMD Phenom X3 (2,8GHz), MOBO: Gigabyte GA-MA-790FX-DQ6, RAM: 2x2GB (A-Data), GPU: ATI Radeon HD4850, HDD: 120GB Kingston SSD (SATA) + 2TB Seagate (SATA), CHLADIČ: Scythne Ninja, OPTIKA: DVD-RW Asus, Audio: SB X-Fi Xtreme audio, TV KARTA: Asus TV/FM, CASE & ZDROJ: Chieftec DX01-BD/Corsair HX520

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. Poradte, jak nejjednoduseji udelat z XP Home XP Pro ?
    Založil ms v sekci fóra Ostatní operační systémy
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 04.11.2004, 12:13
  2. NOrton Ghost , True Image a ostatní....jak udělat boot DVD
    Založil Keekus v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 17.10.2004, 13:18
  3. Jak udělat z MIDI noty
    Založil Caleb v sekci fóra Zvuk
    Odpovědí: 1
    Poslední příspěvek: 19.08.2003, 12:19
  4. Jak udělat z R9700PRO Radeona 9800PRO????????
    Založil Egyptan.anchk v sekci fóra ATI grafické karty
    Odpovědí: 11
    Poslední příspěvek: 09.08.2003, 23:13
  5. Jak udělat "Záchranné CD"
    Založil Gappa v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 8
    Poslední příspěvek: 20.03.2003, 19:14

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •