Výsledky 1 až 22 z 22

Téma: Stavba repraku

  1. #1
    Member
    Založen
    14.06.2003
    Bydliště
    Brno/Nedvědice
    Příspěvky
    110
    Vliv
    256

    Standardní Stavba repraku

    Zdarec zvukari,nemate nahodou nejake planky,navody,komentare,navrhy repraku Chceme si postavit repraky k domacimu kinu.Predni 3pasmovky stojany a zadni 2pasmovky,subwoofer asi koupime.Diky za odpovedi
    FUCKING INCREDIBLE!!!

  2. #2

    Standardní

    Bedny si udělej dle své představy, na poměru stran nezáleží, s ohledem na použitý basák je potřeba dodržet minimální vnitřní objem, čím větší, tim lepší. Jako materiál chych doporučil MDF desky (vysoce komprimovaná dřevotříska), síla alespoň 20 mm. Pokud nemáš zkušenosti z návrhem vyhybky, ta je důležitější než sebelepší bedna, je lepší ji koupit. Pokud chceš ekonomickou variantu, kup si repráky TVM ValMez.
    WS - iPentium D 945+ 3,4 GHz | self - made water cooling | Asus P5WD2 Premium | Transcend DDR2 2GB (2x1GB/800) | Matrox Millenium P650 | EIZO FlexScan L568 (17") | Hitachi HDT72250VLA380 (4x 250GB SATA2 - RAID 0 + 10) | LG GSA-4163B | Logitech Internet Navigator Keyboard | Logitech MX1000 Laser | Aver TV | Adaptec AHA 2940AU | CanoScan FS4000US | HP 930c | MSI Bluetooth USB |
    NB - Asus V1S

  3. #3
    Senior Member mince Avatar uživatele Halen
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Martinice v Krkonoších
    Věk
    56
    Příspěvky
    1 742
    Vliv
    283

    Standardní Re: Stavba repraku

    Citace Původně odeslal DaMilo
    Zdarec zvukari,nemate nahodou nejake planky,navody,komentare,navrhy repraku Chceme si postavit repraky k domacimu kinu.Predni 3pasmovky stojany a zadni 2pasmovky,subwoofer asi koupime.Diky za odpovedi
    Predni bedny - staci take DVOUPASMOVE. Primarnim ucelem prednich repro neni hrat nejnizsi BASY, to obstarava SUBWOOFER. Vsechny bedny (predni, zadni, centr) bych volil uzavrene, bez bassreflexu, s dolnim meznim kmitoctem 80-100Hz pro pokles -3dB. Ohledne vnitrniho objemu - neni pravda, ze cim vetsi objem, tim lepe. Pro uzavrene bedny je nejvhodnejsi volit vysledny objem takovy, aby vysledny Qtc vyhazel kolem 0,7-0,8. Vhodne pro uzavrene ozvucnice jsou prave reproduktory TVM pro sve vysoke hodnoty Qts a Qes. Vhodny typ je napriklad ARN-188-05/4 Tento reproduktor v uzavrene ozvucnici o objemu 8,5 dm3 bude mit spodni mezni kmitocet 81Hz a to je optimalni. Vyskac bych vzal take klidne z nabidky TVM, ale pozor - basaky TVM maji nizkou citlivost proti vyskacum. Takze je vhodne snizit citlivost vysokotonoveho reproduktoru predrazdnym odporem ve vyhybce. Postnu take obrazek kmitoctove charakteristiky mnou navrhovaneho basaku v bedne 8,5 dm3

    EDIT - tento navrh pocita s HEAVY vytlumenim ozvucnice - v celem objemu reproduktorove sestavy je rozmisten tlumici material. Bedna ma zatizitelnos 60W sinus s maximalni vychylkou membrany v oblasti spodniho kmitoctu 4mm, coz je bohate pod udajem uvadenym firmou TVM.
    AMD A64-7750-X2-BE 2700@3000MHz (15x200/1,3V) | AC Freezer Extreme | 4xArctic FAN Pro TC 80x80 | Gigabyte MA78G-DS3H | A-DATA 2x2GB 1066Mhz 5-5-5-15-2T | WD 320GB/16MB | Samsung 500GB/16MB | Samsung SH-S223F | SAMSUNG 226BW | SB X-Fi Fatal1ty Champion+Thomson DPL2000+HomeMade bedny+subwoofer 12" 30-125Hz (-3dB) | Leadtek PX8800GT default+AC Accelero+ AC fan 12-1000ot/m | Microsoft Intelli Mouse Explorer 3.0 | Chieftec MATRIX SILVER+ FORTRON Blue Storm 400W |
    3DMk01 3DMk03 3DMk05

  4. #4
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    K Halenovu příspěvku neni co dodat jenom !!!!!!!
    Citace Původně odeslal kamil
    Bedny si udělej dle své představy, na poměru stran nezáleží.

    Tady bych hrubě nesouhlasil!!!!

    Možná se teď budete divit, ale v dobách kdy se ještě navrhovaly ozvučnice pomocí tužky a papíru se zjistily přesné poměry stran které by se měli dodržovat. A to platí i u úhlových ozvučnic(do auta)
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  5. #5

    Standardní

    ...něco málo jsem si o tom kdysi dávno přečetl. Poměr stran rozhodně nemí kritický, vnitřní objem, volba dělících kmitočtů, konstruce vyhybky a několik dalších maličkostí, to jsou věci, které mají zásadní vliv na výsledek, poměr stran to opravdu není, uzda fantazie lze v tomto ohledu hodně povolit. Objem se v podstatě uplatňuje jen u basáku, střeďáky a výškáče se dnes dělají uzavřené, takže těm je to opravdu jedno.
    WS - iPentium D 945+ 3,4 GHz | self - made water cooling | Asus P5WD2 Premium | Transcend DDR2 2GB (2x1GB/800) | Matrox Millenium P650 | EIZO FlexScan L568 (17") | Hitachi HDT72250VLA380 (4x 250GB SATA2 - RAID 0 + 10) | LG GSA-4163B | Logitech Internet Navigator Keyboard | Logitech MX1000 Laser | Aver TV | Adaptec AHA 2940AU | CanoScan FS4000US | HP 930c | MSI Bluetooth USB |
    NB - Asus V1S

  6. #6
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    Samozřejmě se tohle týka pouze basových složek zvuku, ale pak si vem ještě do ruky učebnici obecné Fyziky a přečti si něco o šíření vlnění, jeho odrazech a speciálně interference. A pak by ti možná bliklo, že když zvolíš vhodný poměry stran, tak díky interferenci se zbavíš docela jednoduchou cestou dunění, které vzniká právě interferencí. A od dunění ti nepomůže ani vyhybka ani vhodná volba dělících kmitočtů.

    Já nejenom, že jsem toho v životě hodně o stavbě ozvučnic přečetl, ale docela dost jsem jich postavil.

    Nač si zbytečně přidělávat problém, že?.
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  7. #7

    Standardní

    Moji velkou chybou je, že jsem asi volil nevhodné autory publikací o této problematice. Když jsme ve fyzice probírali něco o vlnění, měl jsem asi spalničky či neštovice, už si to přesně nevzpomínám. Matně si ale vzpomínám na něco jako zatlumování vnitřního prostoru reprobedny, to bude asi kvůli lepšímu odrazu oněch vln. A jak že jsou dlouhé ty vlny spadající do spodní oblasti akustického pásma. Je to v milimetrech, anebo že by v desítkách metrů? Kolik by tedy musela ta bedna být hluboká, aby se tam vlezla alespoň jedna půlvlna o kmitočtu 100Hz?
    WS - iPentium D 945+ 3,4 GHz | self - made water cooling | Asus P5WD2 Premium | Transcend DDR2 2GB (2x1GB/800) | Matrox Millenium P650 | EIZO FlexScan L568 (17") | Hitachi HDT72250VLA380 (4x 250GB SATA2 - RAID 0 + 10) | LG GSA-4163B | Logitech Internet Navigator Keyboard | Logitech MX1000 Laser | Aver TV | Adaptec AHA 2940AU | CanoScan FS4000US | HP 930c | MSI Bluetooth USB |
    NB - Asus V1S

  8. #8
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    Akustické vlnění je vyráběne elektromagnetickým signálem harmonickým průběhem, tudíš ho může vyjádřít právě přes elektromagnetické vlnění, a nebo si to můžeš vztáhnout na optiku a pracovat s těmahle jednotkama, protože světlo je taky elektromagnetické vlnění, jenom s trochu většími frekvencemi.
    Základní jednotka je ^(lambda) a jednotka je nm (nanometr).
    Perioda tvoji vlny je dlouha asi ~3cm(pokud dobře počítám z hlavy), tudíš počítaš s násobky ^/2.
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  9. #9
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    add to previous contribution: >> teď si nejsem jistej těma jednotkama, to bych asi musel vzít do ruky kalkulačku

    Vem si, že pro vygenerování opravdu tehle nebo nižší frekvence, musí měnič za sekundu urazit tuhle vzdálenost. Proto měniče u takových těch rádii(černý satelit, stříbrná membrána) nejsou sto zahrát tyhle spodky audio signálu a objemem to rozhodně není.

    Že ti měnič zahraje nezkresleně 25Hz, musí mít Xmax = 15 - 20+mm.
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  10. #10

    Standardní

    Konečně mi někdo otevřel oči, sláva!!!
    Hned se cítím být větším, když věci kolem sebe zmenším o několik řádů.

    Akorát to vě mne vzbudilo několik nejasností.

    1. vždycky jsem si myslel, že základní délkovou jednotkou pro cokoliv, ať jde o špagát nebo vlnu, je dle soustavy jednotek SI metr.

    2. Proč je půlvlný dipól pro frekvenci 100MHz dlouhý 1,5 metrů a celá vlna o frekvenci 100Hz má jen 3cm? Jsou to nějaké jiné vlny? Nebo jsou to jakési jiné Hertze? Opravdu je jedna perioda o frekvenci 1Hz dlohá jen několik desítek centimetrů, když se elektromagnetické vlnění šíří rychlostí světla? Není to světlo v tvém hlavovém výpočtu jakési pomalé? Anebo že by v tom bylá přímá úměra, čím víc hertzu, tím víc metrů?

    Já znám ještě vlnu ovčí, ta je dlohá podle plemena své nositelky. A ještě podle toho, kdy ji ostříháš, čím pozděj tím delší.

    Ideální bedna by něměla vydat žádný vlastní zvuk. Toho lze docílit použitím vhodného stavebního materiálu + již vzpomínané zatlumení. Takže jde o absorci vlnění. A kde nic není, není ani interference...

    Doplněno:
    Jaký měnič, myslíš ten elektroakustický? Ten přece nikam neběhá!

    Velikost vychylky membrámy = velikost amplitudy, tedy to, kolik to slyšíme (hlasitost)
    kolikrát za sekundu sebou membrána kmitne = frekvece, čili jak vysoký tón slyšíme

    Schopnost reproduktoru podat spodní tóny záleží na průměru akrivní části membrámy, je jedno jestli je štříbrná nebo růžová. Proto se můžu jen zasmát nad těma superultramega subwoferama, co mají reproduktor o průmeru 10 cm, zasazenýma do úhledné plastové krabičky.

    Ty jsi netopýr, že poslocháš 25 kHz?
    WS - iPentium D 945+ 3,4 GHz | self - made water cooling | Asus P5WD2 Premium | Transcend DDR2 2GB (2x1GB/800) | Matrox Millenium P650 | EIZO FlexScan L568 (17") | Hitachi HDT72250VLA380 (4x 250GB SATA2 - RAID 0 + 10) | LG GSA-4163B | Logitech Internet Navigator Keyboard | Logitech MX1000 Laser | Aver TV | Adaptec AHA 2940AU | CanoScan FS4000US | HP 930c | MSI Bluetooth USB |
    NB - Asus V1S

  11. #11

    Standardní

    Protože délka vlny u 50 Hz je vyjádřena v metrech, jde zřejmě o násobky /2 vlny. I v tomto případě ale platí, že ačkoli se tato vlna šíří všesměrově na rozdíl od středních a vysokých akustických kmitočtů, rozměry reprobedny a akustického prostoru hrají zásadní roli v závislosti intenzity zvuku na určitém kmitočtu právě kvůli interferenci, čili zeslabení či zesílení kmitočtu vzhledem k vícenásobnému odrazu od pevné překážky. Proto bedny duní, když se na kmitočtu třeba 60 Hz vlna odražená setká s vlnou primární ve fázi, kdy se sečtou, o vícenásobném odrazu nemluvě. Stačí si pustit CD Generátor a projít kmitočty od 20 do 200 Hz, a hned budeš vědět, jak na tom ve svém pokoji jsi .
    V mém obýváku o čtvercovém půdorysu jsou zásadně zesíleny kmitočty 20-40-80-160 Hz a zásadně potlaeny kmitočty 25-50-100-200 Hz a nepomůže nic, jen si sednout do místa, kde je tento úkaz nejmíň slyšet...
    Skutečně kvalitní bas potřebuje min. 25 cm průměr membrány a 120 l objemu ozvučnice optimálního tvaru. Praxe je praxe.
    AMD XP 1700+/2600+ (200x11) DUT3C JIUHB; Epox 8RDA3+; OCZ 512/433 dual ch.+512/600 A DATA; Sparkle GF4 Ti4200 128 340/620; Hercules DIGIFIRE 7.1; WD 80GB, SG 120GB; LG GSA H22N DVDRW; LG GH22N540; Enermax 465W; AquaCool 2000P(CPU,GPU,NB)+radiátor eRTY81.
    WinXP Pro SP3.

  12. #12

    Standardní

    Nazdar lidi, co tu blbnete s dylkou tech vln?
    Pro vlnovou dylku plati: l=c/f (c je rychlost sireni vlneni a f je frekvence).
    Taky mi prijde ze motate dohromady rychlost sireni elmag zareni ( 3E+8 m/s) a rychlost sireni zvuku ve vzduchu (340 m/s). Aby to sedelo, tak dosazuj v metrech, sekundach, hertzich, metrech za sekundu,..)
    => zvuk 100Hz ...l = 3,4m
    1800+, MSI KT3-ARU, RAM 512, R8500, Seagate:7200.0-160GB(8M cache) + BarIV-60GB, TV-capture, CDRW, ZIP, SCSI streamer, Fortron 350W; AOC 7Glr, Canon S820, Minolta DSDIII, Mustek 1200CS, tablet

  13. #13

    Standardní

    Zbývá jen dodat, že reprobedna musí být vytlumena tak, aby nedocházelo k odrazu od stěn - hrát musí jen reproduktor. Objem vzduchu musí být konečný a je jen stlačován, aby se mohl zase vrátit do výchozího stavu. Je-li však objem vzduchu malý, dojde k zablokování membrány - rezonanční kmitočet se zvyšuje. V praxi je nutné zvolit jistý kompromis mezi tím, co chci a tím, co mohu s danými prostředky (reproduktor) dosáhnout...
    AMD XP 1700+/2600+ (200x11) DUT3C JIUHB; Epox 8RDA3+; OCZ 512/433 dual ch.+512/600 A DATA; Sparkle GF4 Ti4200 128 340/620; Hercules DIGIFIRE 7.1; WD 80GB, SG 120GB; LG GSA H22N DVDRW; LG GH22N540; Enermax 465W; AquaCool 2000P(CPU,GPU,NB)+radiátor eRTY81.
    WinXP Pro SP3.

  14. #14
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    2Medved: Podle toho jsem to nejak počítal(z hlavy)

    2All: na závěr, když jsem mluvil o výchylce, tak jsem měl připsat, že již mluvým o příkonu měniče, ale to je fuk. Uznávám, že jsem jaksi potom odbočil.

    2Kamil: Každopádně kdyby jsi chtěl vytlumit ozvučnici, aby ona sama nic nehrála... tak to přeju hodně štěstí. Ono na vytlumení celého akustického pásma není docela sranda, já nevím, jaké máš s tím praktické zkušenosti, ale na to je pomalu celá věda, myslím tím na návrch Basových pastí, absorverů, rezonátrů a jiných konstrukcí k zábránění interferenci, jak tu jagoro dobře popsal. Když vytlumíš ozvučnici, nějakou ovčí, či jinou vlnou, tak zabraňuješ interferenci tak střednímu pásmu. u tlumení zas je duležitá vnitřní struktura materiálu, kde se samo koresponduje s vlnouvpou délkou vlnění, ktere chceme "vytlumit". A dosud neexistuje materiál, který pokryl celé akustické pásmo.

    Netopýr Já nevim co slyšíš ty, ale já byl na audiu a z něho jsem se dozvěděl, že mé sluchové ustrojí slyší v pásmu 18Hz - 16+KHz(bohužel vyšší tony do tebe nepouštějí). Jinak obecný průměr pro člověka je asi 17Hz - 14KHz
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  15. #15
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    Jinak bych se sám rád omluvil, za mé trochu(možná více) mlžné příspěvky
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  16. #16

    Standardní

    Citace Původně odeslal Arteee

    Že ti měnič zahraje nezkresleně 25Hz, musí mít Xmax = 15 - 20+mm.
    hehe to zahraje stezi subwoofer (nepocitam veci typu B&W za 100000 )
    ale abys postavil solidni bedny tak potrebujes leta teorie a praxe a ta nanmaha ti nestoji za to...kdyz si koupis nejake levnejsi tvm tak vyjde cena za sestavu 5.1 do 20000 (ale i do 15000) coz je rozumnejsi nez se s tim plichtit a budes mit zarucene lepsi zvuk...tyto rozhovory mi proto pripadaji bezpredmetne...howgh
    IBM
    Lenovo
    Kriglnakafe

  17. #17
    Senior Member mince Avatar uživatele Halen
    Založen
    07.10.2002
    Bydliště
    Martinice v Krkonoších
    Věk
    56
    Příspěvky
    1 742
    Vliv
    283

    Standardní

    Citace Původně odeslal berraneck
    Citace Původně odeslal Arteee

    Že ti měnič zahraje nezkresleně 25Hz, musí mít Xmax = 15 - 20+mm.
    hehe to zahraje stezi subwoofer (nepocitam veci typu B&W za 100000 )
    ale abys postavil solidni bedny tak potrebujes leta teorie a praxe a ta nanmaha ti nestoji za to...kdyz si koupis nejake levnejsi tvm tak vyjde cena za sestavu 5.1 do 20000 (ale i do 15000) coz je rozumnejsi nez se s tim plichtit a budes mit zarucene lepsi zvuk...tyto rozhovory mi proto pripadaji bezpredmetne...howgh
    Pro slusny prednes v pasmu 30-130Hz +/- 3dB jde navrhnout pomerne subtilni subbas s menicem TVM ANR312 4OHM. Basak ma prikon 100W, Xmax +/- 9,5mm. Bedna ma objem zadni komory cca 40 dm3 a predni komory s natrubkem 25 dm3. Natrubek vychazi zhruba 15cm dlouhy pri promeru 10cm. Lacine a pritom kvalitni reseni.
    AMD A64-7750-X2-BE 2700@3000MHz (15x200/1,3V) | AC Freezer Extreme | 4xArctic FAN Pro TC 80x80 | Gigabyte MA78G-DS3H | A-DATA 2x2GB 1066Mhz 5-5-5-15-2T | WD 320GB/16MB | Samsung 500GB/16MB | Samsung SH-S223F | SAMSUNG 226BW | SB X-Fi Fatal1ty Champion+Thomson DPL2000+HomeMade bedny+subwoofer 12" 30-125Hz (-3dB) | Leadtek PX8800GT default+AC Accelero+ AC fan 12-1000ot/m | Microsoft Intelli Mouse Explorer 3.0 | Chieftec MATRIX SILVER+ FORTRON Blue Storm 400W |
    3DMk01 3DMk03 3DMk05

  18. #18
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    Citace Původně odeslal Já jsem
    že ti měnič zahraje nezkresleně 25Hz, musí mít Xmax = 15 - 20+mm.
    původně to bylo myšleno tak, že větší basový měniče o příkonech <500W, aby zahrály opravdu sinus s frekvencí 25Hz, musí mít ekvivalntní výchylku aby místo sinu se nereprodukoval něco jako obdelník jak k tomu dochází třeba u Geniusů HTček. Ale vlastně vzhledem k předešlé debatě to bylo trochu mimo mísu, musím uznat, že v době kdy jsem to psal jsem byl taky mimo(hnusná chřipajzna a hnusný horečky )

    2berraneck: Hele s tou značkou si měl vlastně pravdu, zrovna den předem jsem koukal co mí oblíbenci (B&W a D.A.S) vypouští do světa a musím ti říct, že se moc do budoucna těším. Až se plně přesuneme na magický NdFeB (neodym), tak to budou věci. teď co se týče reprodukce basů drží krok se současností tj. na 20Hz > 70dB (oproti normálu 98dB), ale co jsem koukal, tak za chvíly tyhle frekvence nebudou tak nedosažitelné. tzn >> menší nároky na zesilovače pouze pro SUBbasy, ale celé pásmo obstará jeden měnič
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  19. #19

    Standardní

    to forum diy.artee.net je dobry
    IBM
    Lenovo
    Kriglnakafe

  20. #20
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní

    V jakým slova smyslu jsi to myslel?

    Já vím, je tam lidu-prázno, ale co cheš, vždyť je to ještě batole
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

  21. #21

    Standardní

    smajlik=udiv nad tim jak je to dobre
    s tema lidma to neni problem, i kdyz batole beckhama je podstatne slavnejsi jeste pred narozenim
    IBM
    Lenovo
    Kriglnakafe

  22. #22
    Senior Member VIP Avatar uživatele Arteee
    Založen
    16.12.2002
    Bydliště
    Hey Prague
    Příspěvky
    1 767
    Vliv
    279

    Standardní



    No jo, jenže mi pujdem poctivou cestou slávy, hezky od nuly
    BA95 positive
    Jen mrtví poznají konec války. Platón

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 1 uživatelů. (0 registrovaných a 1 anonymních)

Podobná témata

  1. bzuceni repraku s PCMCIA GSM modemem
    Založil zigzag v sekci fóra Ostatní hardware
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 28.02.2005, 14:47
  2. WinAmp 5.03 - nastavení repráků
    Založil Hanz v sekci fóra Programy a problémy s nimi
    Odpovědí: 2
    Poslední příspěvek: 14.08.2004, 19:48
  3. problem Audigy driver - Audio HQ chybi ikonka repraku
    Založil OveR clocker v sekci fóra Zvuk
    Odpovědí: 6
    Poslední příspěvek: 14.09.2003, 22:21
  4. sum z repraku
    Založil Vampireslayer v sekci fóra Zvuk
    Odpovědí: 3
    Poslední příspěvek: 13.04.2003, 23:05
  5. Návrh na využíti TESLA reprobeden (jsou bez repráků)
    Založil Airwolf v sekci fóra Zvuk
    Odpovědí: 8
    Poslední příspěvek: 04.03.2003, 21:56

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •