Výsledky hlasování: Jaký používáte při focení filtry ?

Hlasující
1297. Nemůžete hlasovat
  • polarizační

    13 1,00%
  • UV

    7 0,54%
  • infra

    0 0%
  • šedý

    1 0,08%
  • jiný

    0 0%
  • žádný

    3 0,23%
  • více najednou

    5 0,39%
  • 1 268 97,76%
Výsledky 1 až 25 z 216

Téma: základní použití filtrů pro DF

Hybrid View

Předcházející příspěvek Předcházející příspěvek   Další příspěvek Další příspěvek
  1. #1

    Standardní Re: základní použití filtrů pro DF

    ted ctu to vlakno na fotografovani a je vic neutralni nez Cokin, odlesky tam jsou, nema to zadny vrstvy, z tech fotek se toho moc vykoukat neda, kvalita je priserna...
    5D;550D; 17-40/4;50/1,8 II;100/2;Tamron 28-75/2,8; Biometar 85/2,8; Flektogon 50/4; Speedligt 430EX; Metz 30BCT4; Olympus OM4T,50/1.4,28/2.8; Minolta Himatic-F; Praktica MTL 5; Smena 8M Lubitel2; Belfoca 6x9 :) (to v avataru je bajkovej poezing matrix, jen kdyby nekdo nepoznal;))
    http://vincblack.deviantart.com/

  2. #2

    Standardní Re: základní použití filtrů pro DF

    No já jsem zvolil filtry hitech, akorát čekám na objednávku z temworkphoto (17. by jim měli dorazit). Na ty jsem totiž nikde nenašel žádnou stížnost a cena je přijatelná.
    Gigabyte 965P-S3 | C2D E4300 | 2x1GB RAM, 800 Mhz | Radeon x1950 PRO | Terratec Aureon Space@Audiotrak Prodigy | WD 5000AAKS SATA | Toshiba SD-M1612 | Lite-On LDW-811S | Chieftec BX | Chieftec 360W PSU | Nikon D70 + kupa skla

  3. #3

    Standardní Re: základní použití filtrů pro DF

    Citace Původně odeslal brazilterrorist Zobrazit příspěvek
    No já jsem zvolil filtry hitech, akorát čekám na objednávku z temworkphoto (17. by jim měli dorazit). Na ty jsem totiž nikde nenašel žádnou stížnost a cena je přijatelná.
    jj, muzu jen souhlasit vcetne toho, ze ja uz je mam delsi dobu doma Cena paradni za ten vykon

  4. #4

    Standardní Re: základní použití filtrů pro DF

    Přemýšlel jsem, jak by se dalo objektivně zjistit, jestli filtry, které mají být neutrální, skutečně neutrální jsou. Napadl mě skener. Použil jsem starší HP 3970, naházel na něj filtry, překryl papírem a oskenoval s o 20% zvýšenou citlivostí na barvu (tedy lehce zvýšená saturace, aby případné rozdíly byly víc patrné). Následně jsem zkaliborval RGB podle bílého papíru a vypadlo z toho toto (zmenšeno + komprese):



    pro úplnost - jsou to:

    (1. sloupec)
    HAMA UV (digital)
    Tiffen UltraContrast 3
    Marumi Skylight 1A
    Marumi C-PL
    (2. sloupec)
    OEC Soft-Focus
    OEC ND4
    OEC color (sepia)
    OEC PL
    (3. sloupec)
    Hoya Didymium intensifier
    Hoya G-ND
    Hoya G-Blue

    a výsledek:

    - hoya G-ND (třetí sloupec, druhý řádek) jde do červena
    - OEC ND4 (druhý sloupec, druhý řádek) je nazelenalý
    - Marumi C-PL ujíždí mírně dozelena (vlevo dole)
    - OEC PL ujíždí do žlutozelena (vpravo dole)

    jinak je na tom docela hezky vidět, že ultra-contrast (první sloupec, druhý shora) opravdu snižuje kontrast a skylight 1A (pod ním) lehce otepluje

    Jenže je tu jedna zásadní otázka - dá se tenhle výsledek považovat za objektivní, když jako zdroj světla není použito slunce, ale výbojka ve skeneru? K tomu, že by to nemuselo být objektivní, mě přivedl výsledek didymového intesifieru (vpravo nahoře), který má schopnost měnit barvu podle typu světla (ve slunečním světle je bezbarvý nebo namodralý, pod zářivkou zelený a pod žárovkou fialový). Jenže ve světle výbojky tohoto skeneru je žlutý. Není tedy možné, že ty ostatní filtry (ND, G-ND) ve skutečnosti neutrální jsou, ale ve světle výbojky skeneru se barvivo, které bylo v jejich případě použito, chová jinak, než ve slunečním světle, pro které jsou určené?
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  5. #5

    Standardní Re: základní použití filtrů pro DF

    Nedalo mi to, zkusil jsem jiný skener (na Canon MP500 - horší snímač - nesejme ostře cokoli, co není přímo v kontaktu s deskou, ale používá imho spektrálně kvalitnější světlo) a výsledek je mírně jiný...



    polarizáky a ND sice taky utíkají k chladnějším odstínům (ale tentokrát spíš do zeleno-modra), ale přechoďák vyšel úplně opačně, nejde do červena, ale taktéž spíš ochlazuje...



    takže závěrečný poznatek je asi takový, že skenerem se objektivně nedá zjistit prakticky nic použitá barviva zřejmě do jisté míry reagují na typ světla...

    Ale je hezký aspoň sledovat, jak dydimové sklo mění barvičky podle skeneru (vpravo nahoře - u HP žlutá, u Canonu růžová )
    Naposledy upravil no-X; 28.01.2007 v 17:48. Důvod: překlepy...
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

  6. #6

    Standardní Re: základní použití filtrů pro DF

    Podej si ruku s J. da Cimrmanem, to byl taky průkopník slepých uliček
    Gigabyte 965P-S3 | C2D E4300 | 2x1GB RAM, 800 Mhz | Radeon x1950 PRO | Terratec Aureon Space@Audiotrak Prodigy | WD 5000AAKS SATA | Toshiba SD-M1612 | Lite-On LDW-811S | Chieftec BX | Chieftec 360W PSU | Nikon D70 + kupa skla

  7. #7

    Standardní Re: základní použití filtrů pro DF

    Ono by to ještě bylo tak nějak pochopitelný, zvlášť u polarizáků (jestli vyšel žlutozelený, nebo modrozelený už není takový rozdíl), ale ten G-ND od hoyi je mi opravdu záhadou... u jednoho typu světla zvyšuje barevnou teplotu, u jiného snižuje. Na druhou stranu - už ho stejně používat nebudu, takže mě to ani moc netrápí
    senzory pro DF - DSLR | senzory pro DF - kompakty a EVF | senzory pro DF - mosaic masky | senzory pro DF - full-color masky | filtry pro DF #1 / #2 | tisk DF na inkoustech od Canonu | M42 skla pro DSLR | Thoriové sklo a M42 objektivy

    Neděkujte, nenadávejte, pokud se vám něco líbí nebo nelíbí, používejte prosím reputaci
    (tj. ikonka s vahami pod avatarem)

Informace o tématu

Users Browsing this Thread

Toto téma si právě prohlíží 2 uživatelů. (0 registrovaných a 2 anonymních)

Klíčová slova k tématu

Pravidla přispívání

  • Nemůžete zakládat nová témata
  • Nemůžete zasílat odpovědi
  • Nemůžete přikládat přílohy
  • Nemůžete upravovat své příspěvky
  •