Pred pár mesiacmi som si za lacný peniaz zohnal CRT monitor ktorý si už nejaké tie roky odslúžil v nemenovanej bratislavskej PC herni a porovnal ho so svojím LCD monitorom. Približne pol roka z roku 2008 som používal LCD a druhý polrok CRT.

tu sú teda výsledky...

"CRT Monitor spôsobuje červené oči"
toto je mýtus spôsobený tým že si ludia nastavovali jas na maximum. Ak tak jas nastavíte a budete sa do monitoru pozerať tak vaše oči dostanú naozaj zabrať a zčervenajú vám po pár hodinách práce.

nejakým spôsobom dosiahnite aby na vašom monitore bola vidieť proste tma a nič iné. potom stiahnite jas z maxima tak aby obraz bol úplne čierny a neboli viditelné zlatavé okraje okolo. vaše oči sa vám za to poďakujú.

CRT teda nespôsobuje červené oči pokial ste opatrný, ale je faktom že jeho blikanie je dráždivejšie ako mäkké menenie farieb LCD.

Mýtus "LCD monitor má kvalitnejší obraz/CRT monitor má kvalitnejší obraz"
záleží od toho čo chcete zobrazovať. Oba typy monitorov majú výhody i nevýhody ktoré sa premietnu aj do kvality obrazu.

CRT je vhodný na:
- televíziu/video v počítači
- 3d hry

LCD je vhodný na:
- prácu s textom
- zobrazovanie 2d grafiky (podmienkou je čo najvyššie natívne rozlíšenie monitoru, minimálne 1280x1024)

CRT dokáže svojimi vlastnosťami vyleštiť nedokonalosti obrazu spôsobené kompresiou a tiež vyhladiť dokonalú ostrosť u 3d grafiky. Efekt Antialiasingu je u neho silnejší než u LCD, práve z toho titulu že nezobrazuje pixel ako dokonale ostrý štvorec, ale ako bod s mierne rozliatimi okrajmi. Jeho zobrazenie rýchlych scén a tiež rýchlych efektov je v tomto smere zatiaľ neprekonané. Niečo ako latencia tu neexistuje, obraz sa zobrazí viacmenej okamžite.

LCD naprotitomu je vždy šetrné k očiam, pretože sa nedívate do žiarivky, ale len do zatienej xenonovej lampy, ktorá nebliká, ale svieti a len mení farby na filtri. okrem toho dokonalá ostrosť jeho obrazu menej núti ostriť na objekt ktorý ostrý nieje. písmená sa preto vždy zobrazia jasnejšie a oko s nimi môže pracovať jednoduchšie.

naproti tomu ale všetky LCD monitory s ktorými som pracoval mali tú nevýhodu že efekt Antialiasingu úplne zabili, pretože ich raster zhoršil zrnitosť, dalšou nevýhodou boli latencie pri ktorých LCD nestíhalo zobraziť niektoré blikania v obraze ktoré boli žiadané + samozrejme nutnosť natívneho rozlíšenia je veľmi limitujúca. LCD okrem toho nebolo schopné podať tak dokonalú čiernu ako CRT.

Testované monitory:
LCD: Belinea, 19 palcov, 1280x1024, 75hz. (max 1280x1024 75hz)
CRT: IBM g96, 19 palcov, 1280x1024 75hz (max 1600x1200 70hz)

Verdikt: Asi budem používať oba, ale neviem ako sa mi zmestia na stôl... CRTčko je velké ako krava a LCDčko mám s velkým otočným stojanom celkovo mi ale viac sadli výhody CRT pretože pozerám na počítači telku (aj dvbt) a tiež preto že niesom pri práci s fotografiami limitovaný natívnym rozlíšením. Obecne sa tiež má za to že LCD zobrazia menej farieb než CRT, určitý rozdiel som pozoroval, ale neviem povedať či je to len rozdielne podanie farieb rozličnými monitormi, alebo je to naozaj menšou paletou fariem u LCD.

v konečnom dôsledku obe technológie majú stále čo ponúknuť.