Zdravim, doufám že se něco obdobného zde již někde neřeší, rozhodně jsem to nenašel.

Chci se zeptat, jaká je (nebo má být) obvyklá (nikoli výrobcem udávaná za optimálních podmínek) rychlost čtení a zápisu na FlashDisky. Teď se mi totiž doma sešlo pár FlashDisků a tak jsem udělal takové namátkové měření rychlosti a očekával jsem, že rozdíly budou zcela minimální (nebo žádné) a místo toho jsem se dočkal něčeho, co jsem opravdu nečekal. Proto jsem se rozhodl, že se o výsledky podělím a zeptám se, proč tomu tak je...

Prvním měřeným byl:
Kingston DataTraveler II + MIGO 512MB

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40799
Výsledek:
Přenosová rychlost:
- minimum: 6,8 MB/s
- maximum: 24,9 MB/s
- průměr: 22,4 MB/s
Doba přístupu: 1,3 ms
Nejvyšší rychlost: 25 MB/s
Využití CPU: 17,2 %


Přičemž tyto hodnoty se mi na první pohled zdály docela uspokojivé. Nicméně jsem se dal do testování dalšího kousku a to tohoto:

Prestigio Leather 512MB

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33060
a popravdě jsem očekával obdobné výsledky jako minule. O to větší zděšení bylo, když jsem se dočkal tohoto:

Přenosová rychlost:
- minimum: 0,8 MB/s
- maximum: 1,2 MB/s
- průměr: 0,8 MB/s
Doba přístupu: 50,5 ms
Nejvyšší rychlost: 11,9 MB/s
Využití CPU: 0,6 %

Přestože měření probíhalo na stejném PC, dokonce ve stejném USBčku, usoudil jsem, že se musí jednat o chybu a zkusil jsem to v 2nd PC a výsledek byl totožný.

Tak jsem nelenil, popadl svůj třetí flash disk a také ho otestoval. Třetí testovaný je konkrétně tento:
Seitec 512 MB

a zde jsem naměřil cca. kompromis mezi dvěma výše uvedenými disky (což mě taky dost překvapilo). Přesné výsledky jsou tyto:
Přenosová rychlost:
- minimum: 8,6 MB/s
- maximum: 8,9 MB/s
- průměr: 8,7 MB/s
Doba přístupu: 0,6 ms
Nejvyšší rychlost: 8,9 MB/s
Využití CPU: 3,5 %


No a protože jsem z těchto měření nebyl (a stále nejsem) vůbec moudrý, tak jsem si chtěl udělat obecnou představu o rychlosti storage zařízení přes USB a připojil jsem klasický 2,5" HDD v rámečku připojený přes USB a taky změřil jeho hodnoty. Pro měření jsem použil konkrétně tento:
Prestigio Data Safe - 40GB 2,5"

a dopracoval jsem se k těmto výsledkům:
Přenosová rychlost:
- minimum: 15,9 MB/s
- maximum: 20,9 MB/s
- průměr: 20,3 MB/s
Doba přístupu: 17,3 ms
Nejvyšší rychlost: 20,8 MB/s
Využití CPU: 6,9 %

které jsou ve většině hodnot horší než prvně jmenovaný Kingston, což bylo další veliké překvapení, protože se jedná o klasický HDD o rychlosti ploten 5400 ot/min.

Závěrem chci říct, že tedy mezi flashdisky existují obrovské rozdíly ve výkonu, přestože cena je obdobná. Takže dle tohoto zjištění kdo chce výkonný flash disk, tak jedině Kingston. Existují možná i rychlejší, ale ty jsem zatim v ruce neměl. Nepříjemností toho Kingstonu je snad jen vyšší zatížení CPU...

Zajímalo by mě tedy, proč jsou mezi zařízeními, které jsou papírově téměř shodné (kapacita 512MB, USB 2.0), tak obrovské rozdíly?

Nebylo by od věci, když byste i ostatní zkusili změřit (nejlépe přes HD Tune) rychlost svých flashdisků a dali to sem -> pro porovnání.

Zajímavé by taky bylo zjistit, zda-li na výkon má vliv kapacita (tzn. máte-li někdo od stejného typu dvě kapacity, nebo máte někdo stejný druh jako já, jen jinou kapacitu).

Díky